Notowania

wiadomości
13.12.2013 18:04

Prezes IPN: To największy sukces generała Jaruzelskiego

Podziel się
Dodaj komentarz

To największy sukces generała Jaruzelskiego. Tak o stanie wiedzy Polaków na temat stanu wojennego mówi prezes IPN. Doktor Łukasz Kamiński podkreśla, że wciąż panuje duża rozbieżność między stanem wiedzy historycznej a popularnymi wyobrażeniami na temat wydarzeń z grudnia 1981 roku.
Prezes IPN pytany o badania, które pokazują duże poparcie społeczne dla opinii o konieczności wprowadzenia stanu wojennego powiedział: "To jest największy sukces generała Jaruzelskiego. On poniósł klęskę i nie zdołał w dłuższej perspektywie obronić systemu komunistycznego. Ale w latach 90 i współcześnie odnosi nadspodziewany sukces prezentując nieprawdziwą wersję wydarzeń".
Łukasz Kamiński dodał, że tej wersji z groźbą sowieckiej inwazji i koniecznością stanu wojennego przeczy sam Jaruzelski. Prezes IPN powołuje się na wypowiedzi generała w wąskim gronie sprzed lat zachowane w archiwalnych dokumentach.
IPN organizuje akcję zapalania w oknach światełka pamięci dla ofiar stanu wojennego. Inicjatywa ta jest hołdem złożonym wszystkim, którzy zostali poszkodowani w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN przypomina, że o 19.30 każdy może włączyć się w akcję stawiając świecę w oknie lub zapalając ją wirtualnie w internecie.
"Światło wolności przypomina nam jednocześnie o tych, którzy zapłacili wysoką cenę za stan wojenny, którzy stanęli w obronie podstawowych wartości. Z drugiej strony wskazuje na te wartości, które wówczas towarzyszyły tym, którzy zdecydowali się przeciwstawić komunistycznej dyktaturze" - podkreślił Kamiński.
Bronisław Komorowski już zapalił światełko pamięci dla ofiar stanu wojennego. Prezydent z żoną zapalili symboliczną świecę w oknie Belwederu. Bronisław Komorowski podkreślił, że tego wieczoru jego myśli skierowane są też w stronę tych, którzy nadal o swoją wolność walczą.
Wcześniej, prezes IPN odznaczył 19 opozycjonistów z czasów PRL krzyżami wolności i solidarności. W uzasadnieniu odznaczeń mowa jest o zasługach na rzecz niepodległości i suwerenności Polski i respektowania praw człowieka w PRL.
"Pamiętamy o tragediach stanu wojennego" - mówił prezes Łukasz Kamiński. Po uroczystości jej uczestnicy udali się na grób błogosławionego Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, aby oddać hołd ofiarom stanu wojennego.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz