Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydencja - Organizacje pozarzadowe- postulaty

0
Podziel się:

Prezydencja - Organizacje pozarządowe- postulaty

Polskie organizacje pozarządowe oczekują, że w czasie polskiej prezydencji w UE rząd zajmie się najważniejszymi problemami społecznymi, które dotyczą całej Unii Europejskiej.
Według przedstawicieli Polskiej Federacji Organizacji Pozarządowych priorytetami naszej prezydencji powinno być przeciwdziałnie ubóstwu, promowanie ekologicznej oszczędnej energetyki, zaangażowanie na rzecz demokratyzacji na świecie oraz skuteczniejsze przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.
Robert Cyglicki z Greenpeace mówił, że Polska powinna zaangażować się w jak najszybsze opracowanie nowej dyrektywy enegetycznej, która ma zachęcać do lepszego gospodarowania zasobami. Przedstawiciel Greenpeace powiedział ze ceny energii będą rosły, natomiast dobra dyrektywa o efektywnosci energetycznej mogłaby doprowadzić do bardziej racjonalengo gospodarowania , co w efekcie byłoby korzystne dla odbiorców.
Joanna Piotrowska z Feminoteki przekonuje że jednym z najważniejszych zadań Polski powinno być kontynuowanie prac nad dyrektywą o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet , nad ktróra prace rozpoczęła Hiszpania. W ocenie Joanny Piotrowskiej Poslka powinna takze zwracać uwagę kwestie nierównego traktowania kobiet w relacjach społecznych i na rynku pracy.
Monika Matus z Grupy Zagranica, skupiającej organizacje udzielające pomocy rozwojowej, uważa, że nasz kraj ma wiele do zrobienia w sprawie demokratyzacji, zwłaszcza w Afryce Północnej. W jej ocenie do tej pory niewystarczająco korzystano z siły organizacji pozarządowych, zwaszcza tych, które mają doswaidczeni we współpracy w krajami afrykańskimi..
Ryszard Szarfenberg z Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Spoełcznemu mówił, że także ten aspekt ubóstwa powinien być wyraźnie ujęty w programie prezydencji - zwłaszcza w kontekście projektu ramowej dyrektywy o dochodzie minimalnym. Ryszard Szarfenberg powiedział że jedną z najprzykrzejszych decyzji dla osób ubogich było drastyczne ograniczenie pomocy żywnościowej z programu PEAD dla ubogich mieszkanców Uni Europejskiej. Przedstawiciel Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Spoełcznemu uważa, ze Polska w czasie swojej prezydencji powinna szukac dróg zrównoważenia tej decyzji, tak aby była mniej dolegliwa dla najuboższych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)