Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
weto
30.12.2008 16:09

"Prezydenckie weto ma charakter ambicjonalny i jest niemerytoryczne"

Rzecznik ministra sprawiedliwości uważa, że prezydenckie weto w sprawie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury ma charakter ambicjonalny i jest niemerytoryczne. Jak powiedział rzecznik Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Grzegorz Żurawski, wskazuje na to uzasadnienie decyzji Lecha Kaczyńskiego oraz spór między prezydentem a władzą sądowniczą o interpretację zapisów konstytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Mamy nadzieję, że Sejmowi uda się to weto odrzucić" - dodał rozmówca IAR. Przypomniał, że wcześniej za przyjęciem ustawy głosowała zarówno koalicja rządowa, jak i lewica.

Rzecznik ministra wyraził przekonanie, że najważniejsze regulowane przez ustawę przepisy - na przykład sprawa asesorów po wejściu w życie dotyczącego ich wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz kwestie nowej aplikacji prokuratorsko-sądowniczej - zeszły przez prezydenckie weto na dalszy plan.

Zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego dotyczą między innymi przepisu zobowiązującego prezydenta do powoływania sędziów w określonym terminie. Kaczyński uważa ten przepis za niezgodny z konstytucją.

Prezydent uznał za bezzasadne tworzenie Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury w miejsce likwidowanego Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, zakres zadań jakie ma realizować nowa instytucja, pokrywa się z zakresem Centrum Szkolenia. Instytucję tę za niezgodną z konstytucją uznał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadza także nowy model aplikacji sędziowskich oraz scentralizowany system kształcenia kadr dla sądownictwa i prokuratury.

Tagi: weto, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz