Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Prezydenckie weto ma charakter ambicjonalny i jest niemerytoryczne"

0
Podziel się:

Rzecznik ministra sprawiedliwości uważa, że prezydenckie weto w sprawie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury ma charakter ambicjonalny i jest niemerytoryczne. Jak powiedział rzecznik Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Grzegorz Żurawski, wskazuje na to uzasadnienie decyzji Lecha Kaczyńskiego oraz spór między prezydentem a władzą sądowniczą o interpretację zapisów konstytucji.

"Mamy nadzieję, że Sejmowi uda się to weto odrzucić" - dodał rozmówca IAR. Przypomniał, że wcześniej za przyjęciem ustawy głosowała zarówno koalicja rządowa, jak i lewica.

Rzecznik ministra wyraził przekonanie, że najważniejsze regulowane przez ustawę przepisy - na przykład sprawa asesorów po wejściu w życie dotyczącego ich wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz kwestie nowej aplikacji prokuratorsko-sądowniczej - zeszły przez prezydenckie weto na dalszy plan.

Zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego dotyczą między innymi przepisu zobowiązującego prezydenta do powoływania sędziów w określonym terminie. Kaczyński uważa ten przepis za niezgodny z konstytucją.

Prezydent uznał za bezzasadne tworzenie Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury w miejsce likwidowanego Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, zakres zadań jakie ma realizować nowa instytucja, pokrywa się z zakresem Centrum Szkolenia. Instytucję tę za niezgodną z konstytucją uznał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadza także nowy model aplikacji sędziowskich oraz scentralizowany system kształcenia kadr dla sądownictwa i prokuratury.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)