Notowania

wiadomości
10.03.2011 15:26

Prezydent - Okręt RP Czernicki -NATO

Prezydent postanowił o użyciu Okrętu RP Czernicki w operacji przeciwterrorystycznej NATO - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bronisław Komorowski, na wniosek premiera, wydał postanowienie o użyciu Okrętu "Kontradmirał Xawery Czernicki" , jako Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO w operacji przeciwterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR. Prowadzona jest ona na Morzu Śródziemnym w okresie od 14 marca do 18 czerwca 2011 roku.
ORP CZERNICKI od 1 lutego do 30 czerwca br. pełni dyżur w składzie Sił Odpowiedzi NATO. Biorąc udział w operacji "ACTIVE ENDEAVOUR", prowadzonej przez NATO od 26 października 2001 roku na podstawie art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, wprowadzonego w życie w odpowiedzi na atak terrorystyczny na USA 11 września 2001 r. Polski okręt będzie głównie odpowiadał za zapewnienie dowodzenia, wsparcia logistycznego i medycznego jednostek Zespołu Obrony Przeciwminowej oraz udział w patrolowaniu akwenów i szlaków komunikacyjnych Morza Śródziemnego.
Kancelaria podkreśla, że użycie CZERNICKIEGO w innej operacji sojuszniczej niż ACTIVE ENDEAVOUR na Morzu Śródziemnym wymagałoby odrębnego postanowienia Prezydenta. W ten sposób odniesiono się do sytuacji operacyjnej na Morzu Śródziemnym, która jest następstwem kryzysu w krajach Afryki Północnej.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz