Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent kaczyński
25.03.2007 17:21

Prezydent Kaczyński o Konstytucji Europejskiej

Prezydent Lech Kaczyński wyraził przekonanie, że do 2009 roku zostanie uzgodniona treść nowego traktatu unijnego. Zdaniem prezydenta wejdzie on w życie najpóźniej w 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent oświadczył po berlińskim szczycie UE, że Polska nie będzie kwestionować zasad Unii Europejskiej. Zapewnił, że podpisana dzisiaj Deklaracja Berlińska ma poparcie Polski. Podkreślił, że rozmowy były bardzo szczere, zaznaczył jednak, że uzgodnienie kompromisowego tekstu traktat wymaga jeszcze wiele pracy.
Lech Kaczyński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagać się umieszczenia w preambule dokumentu zapisu o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz określenia w samym traktacie sprawiedliwych reguł głosowania w Unii i kompetencji państwa i Wspólnoty.
Prezydent powiedział, że jego wątpliwości budzi zakres autonomii, jaka zostałaby pozostawiona poszczególnym państwom, i wskazał na zapis w obecnym tekście traktatu, który bardzo ogranicza tę autonomię.
Odnosząc się do oskarżeń, jakie opozycja i niektóre media podnosiły w stosunku do minister Anny Fotygi w związku z jej nieobecnośćią na szczycie, prezydent podkreślił, że w Berlinie nie było żadnego ministra spraw zagranicznych, lecz tylko głowy państw. Dodał, że takie doniesienia, jak to o minister Fotydze, pokazują stopień wiarygodności niektórych mediów i polityków.
Deklarację Berlińską podpisali niemiecka kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.
Jedną z części deklaracji jest określenie działań na przyszłość. Chodzi między innymi o bliższą współpracę energetyczną i wspólną walkę ze zmianami klimatycznymi. Najważniejszym zadaniem ma być jednak reforma unijnych instytucji. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w dokumencie nie pada słowo konstytucja, napisano jedynie, że â?ľdo wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, Unia musi być oparta na nowych, wspólnych podstawach".

Tagi: prezydent kaczyński, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz