Notowania

niemcy
31.05.2010 15:22

Prezydent Niemiec podał się do dymisji

Decyzja ma związek z jego stanowiskiem wobec misji niemieckiej armii w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent Niemiec Horst Koehler ustępuje w trybie natychmiastowym ze stanowiska. Jako powód rezygnacji podał kontrowersje wokół swej niedawnej wypowiedzi na temat interwencji wojskowej w Afganistanie. *

Prezydent zaznaczył, że pomówienie, jakoby opowiadał się za sprzecznym z konstytucją użyciem Bundeswehry do zabezpieczania niemieckich interesów gospodarczych, nie ma jakichkolwiek podstaw. _ - Świadczy ono o braku niezbędnego respektu wobec najwyższego urzędu w państwie _- powiedział 67-letni Koehler.

Poinformował również, że o swej decyzji zawiadomił socjaldemokratycznego przewodniczącego Bundesratu Jensa Boehrnsena. Zgodnie z niemiecką ustawą zasadniczą, w razie wakatu na stanowisku głowy państwa obowiązki prezydenta tymczasowo przejmuje szef Bundesratu - drugiej izby parlamentu federalnego, złożonej z reprezentantów rządów krajów związkowych.

Koehler uzasadniał zagraniczne misje Bundeswehry również ochroną niemieckich interesów ekonomicznych, wywołując gwałtowną debatę na ten temat. Potem wypowiedzi swe uściślił. Jak oświadczył w ubiegłym tygodniu jego rzecznik, prezydent nie miał tutaj na myśli działań w Afganistanie.

Za pośrednictwem swej rzeczniczki kanclerz Angela Merkel zadeklarowała w piątek, że nie będzie komentować wypowiedzi prezydenta, który w dodatku sprecyzował swe słowa. - _ I do tego nie ma niczego do dodania _ - zaznaczyła szefowa rządu.

W niemieckim systemie konstytucyjnym prezydent pełni głównie funkcje ceremonialne, ale w ostatnim czasie Koehler, uznany ekspert ekonomiczny i były prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego, publicznie wyrażał zaniepokojenie rozmiarami niemieckiego kryzysu finansów publicznych.

Jako kandydat chadecji Koehler został w maju ubiegłego roku wybrany przez obie izby parlamentu na prezydenta państwa na drugą pięcioletnią kadencję.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Amerykańskie głowice atomowe znikną z Niemiec ]( http://news.money.pl/artykul/amerykanskie;glowice;atomowe;znikna;z;niemiec,218,0,603354.html )
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz