Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy z ustaleniem "wspólnej wizji" na konferencji w Poznaniu

0
Podziel się:

Uczestnicy poznańskiej konferencji klimatycznej mają trudności w wypracowaniu "wspólnej wizji". Delegaci czwarty dzień dyskutują nad rozwiązaniami, które pozwolą na powstrzymanie procesu ocieplania się klimatu.

Szef polskiej delegacji Janusz Zaleski wyjaśnia, że tak zwana "wspólna wizja" ma być fundamentem przyszłego globalnego porozumienia. To jeden z najtrudniejszych elementów negocjacji. W stanowiskach widać wyraźną linię podziału między krajami Unii Europejskiej, a krajami rozwijającymi się i Chinami. Zaleski tłumaczy, że biedniejsze kraje chcą, aby największe obciążenia finansowe związane z działaniami na rzecz ograniczenia emisji CO2 były nadal ponoszone przez kraje rozwinięte.

Szef polskiej delegacji dodaje, że udało się jednak zrobić postępy w negocjacjach i uzgodnić klika konkretów. Ustalono, że powstanie wspólny system informatyczny rejestru uprawnień emisyjnych. Wprowadzone zostaną także korekty do protokołu z Kyoto, które pozwolą na ocenę stopnia zaawansowania każdego kraju w ograniczeniu emisji. W ciągu 5 lat powstanie kolejny raport IPCC. Określi on, czy zmiany klimatyczne postępują, czy może udało się je w jakimś stopniu ograniczyć.

Janusz Zaleski dodaje, że prym w negocjacjach wiodą kraje europejskie. Niektóre z nich podjęły już konkretne zobowiązania, dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla. Największe zaangażowanie w walce z ociepleniem wykazują państwa skandynawskie. Na przeciwdziałanie ocieplaniu się klimatu Norwegia przeznaczy miliard dolarów, a w jej ślady ma pójść także Szwecja. Zaleski dodaje, że delegaci czekają teraz na wyraźne stanowiska najbogatszych krajów świata, a tym przede wszystkim Stanów Zjednoczonych.

Najważniejsze decyzje poznańskiej konferencji mają zapaść w ciągu ostatnich dwóch dni. Do stolicy Wielkopolski przyjadą wtedy prezydenci, premierzy, bądź ministrowie środowiska prawie 190 krajów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)