Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces w sprawie LFO odroczony

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył proces w sprawie afery LFO - Laboratorium Frakcjonowania Osocza. Wniosek w tej sprawie złożył obrońca Włodzimierza W. - jednego z oskarżonych byłych szefów Laboratorium.
Uzasadnieniem wniosku o odroczenie był fakt, że oskarżony dowiedział się o rozprawie wczoraj. Zgodnie z procedurą jeżeli termin poinformowania o rozprawie jest mniejszy niż 7 dni, to jest to podstawa do odroczenia procesu.
Przed sądem stawił się drugi z byłych szefów spółki - Zygmunt N. Obaj są oskarżeni między innymi o wyłudzenie kredytów na 21 milionów dolarów, przywłaszczenie mienia Laboratorium i poświadczenie nieprawdy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Oskarżeni nie przyznają się do winy.
Afera dotycząca frakcjonowania osocza była jedną z głośniejszych w ostatnich kilkunastu latach. W 1997 roku spółka LFO, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła na budowę fabryki w Mielcu 32 miliony dolarów kredytu od konsorcjum bankowego. Gwarancji w 60 procentach udzielił rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Spółka wykorzystała z kredytu 21 milionów dolarów i wybudowała zaledwie dwie hale fabryczne. Produkcja nigdy nie ruszyła, kredyty nie zostały spłacone, a banki wyegzekwowały od skarbu państwa jako poręczyciela, prawie 61 milionów złotych.
Śledztwo w sprawie LFO wszczęto w 2001 roku. Świadkami było w nim wielu polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w tym były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na ławie oskarżonych zasiedli między innymi były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek oraz wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Sądy uwolniły ich od zarzutów. Prokuratura apeluje od tych wyroków.
Po kilkuletnim śledztwie w lutym 2009 roku Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu skierowała do sądu akt oskarżenia, liczący 450 stron. Akta całej sprawy liczą ponad 120 tomów.
Główny oskarżony, były prezes spółki LFO Zygmunt N. ma 6 zarzutów, między innymi wyłudzenia ponad 21 milionów dolarów kredytów na budowę LFO, przywłaszczenia ponad 8 milionów dolarów na szkodę LFO, usiłowania wyłudzenia 11 milionów dolarów kredytów i poświadczenie nieprawdy. Zygmunt N. był poszukiwany od 2005 roku Europejskim Nakazem Aresztowania. W 2007 roku został wydany Polsce przez brytyjski wymiar sprawiedliwości. Potem przebywał w areszcie, z którego wyszedł za kaucją 2 milionów złotych.
Drugim oskarżonym jest były członek zarządu LFO Włodzimierz W. Zarzuca się mu przywłaszczenie mienia LFO wartości około 3 milionów dolarów, pomoc w ukryciu mienia z przestępstwa i "pranie brudnych pieniędzy". Przebywał w areszcie kilka miesięcy, wyszedł w 2007 roku za kaucją 500 tysięcy złotych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)