Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest przed litewskim sejmem

0
Podziel się:

Litwa - ustawa o mniejszościach narodowych - protesty

Litewski Sejm nie omówi dziś projektu ustawy o mniejszościach narodowych. Ten punkt został wykreślony z dzisiejszego porządku obrad parlamentarnych.
Przed budynkiem parlamentu odbył się protest przeciwników projektu. Protestujący trzymali plakaty z napisami :"Pośle, chroń Konstytucję", "Rządzący przyjmą konia trojańskiego od AWPL" , "Przywróćmy państwo litewskie na Wileńszczyźnie".
Projekt ustawy zarejestrowany przez posła Jarosława Narkiewicza z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie przewiduje m.in., że w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, w urzędach państwowych i samorządowych, obok języka państwowego może być używany język tych mniejszości. To samo dotyczyłoby również tablic z nazwami ulic i miejscowości.
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że Sejm naruszyłby Konstytucję przyjmując w takiej wersji ustawę o mniejszościach narodowych.
Litewscy Polacy walczą od kilkudziesięciu lat o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i o prawo do używania swego języka w urzędach. Twierdzą, że gwarantuje im to Ramowa Konwencja Ochrony Praw Mniejszości Narodowych, którą Litwa ratyfikowała.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)