Notowania

wiadomości
13.02.2012 01:51

"Puls Biznesu" - Fiskus chce wydoić zagraniczne fundusze

Resort finansów odmawia zagranicznym funduszom wiążących interpretacji podatkowych - czytamy w "Pulsie Biznesu". Doradcy podatkowi działających w Polsce zagranicznych funduszy inwestycyjnych skarżą się, że są dyskryminowani przez ministerstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Powoduje to brak pewności funduszy co do ich sytuacji podatkowej, ograniczając zainteresowanie inwestowaniem" - mówi "Pulsowi Biznesu" doradca podatkowy, partner w kancelarii prawnej Spaczyński, Szczepaniak i wspólnicy Patrycja Goździkowska.
Gazeta wyjaśnia, że ustawa o CIT wskazuje sześć warunków, które musi spełnić zagraniczny fundusz, aby uzyskać prawo do zwolnienia z 19-procentowego podatku dochodowego w naszym kraju. Fundusze zagraniczne występują więc o interpretację, aby mieć całkowitą pewność, że jeśli spełniają wszystkie warunki, to fiskus nie zakwestionuje im zwolnienia z podatku, na przykład od wypłacanych dywidend. W przypadku braku wiążącej interpretacji nie mają gwarancji.
Ministerstwo Finansów argumentuje, że nie jest zobowiązane do wydawania interpretacji zagranicznym funduszom, ponieważ musiałoby interpretować ... przepisy zagranicznych ustaw podatkowych. Doradcy podatkowi zapowiadają skargi do sądów.
Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Puls Biznesu"/kry /pbp

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz