Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Puls Biznesu" - zapaść demoraficzna?

0
Podziel się:

p "Puls Biznesu" - zapaść demograficzna?

Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej, niż sądzili demografowie - pisze "Puls Biznesu". Czarna prognoza mówiąca o kurczeniu się populacji Polaków jest już nieaktualna. Ma być jeszcze gorzej - czytamy w gazecie.
"Puls Biznesu" przypomina prognozę GUS sprzed dwóch lat. Według jego szacunków, do 2035 roku populacja miała skurczyć się o 2 miliony 200 tysięcy osób. Tymczasem wygląda na to, że była to optymistyczna prognoza. Dziś rodzi się 400 tysięcy dzieci rocznie, za 15 lat będzie ich o 100 tysięcy mniej.
Przyczyną jest fakt, że Polacy coraz rzadziej decydują się na dziecko, społeczeństwo szybciej się starzeje, a fatalne skutki przyniosła także masowa emigracja. Wskaźnik dzietności wynosi obecnie poniżej 1.5 - oznacza to, że sto kobiet rodzi przeciętnie mniej niż 150 dzieci. "Następne pokolenie będzie więc o 25 procent mniej liczne. To nakręca spiralę, bo to mniejsze pokolenie też urodzi mniej dzieci" - tłumaczy "Pulsowi Biznesu" profesor SGH Janina Jóźwiak. Gazeta podkreśla, że mniejsza liczba urodzeń zagraża systemowi emerytalnemu i obciąża pracowników, a to odbija się na sytuacji gospodarczej.
Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Puls Biznesu"/kry/Siekaj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)