Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Ministrów - po posiedzeniu

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekty nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym. Uwzględnia on kwietniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
 Trybunał orzekł, że nie można pomijać prawa związków zawodowych na uczelniach niepublicznych do opiniowania zmian w jej statucie. Obecnie statut uczelni publicznej uchwala senat większością co najmniej dwóch trzecich głosów, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych. Natomiast proces uchwalania statutu uczelni niepublicznej nie przewiduje takiej procedury.
   Nowelizacja wprowadza też 2 lata na przedłożenie ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego do zatwierdzenia statutów odpowiadających nowym przepisom. Dotyczy to uczelni, których statuty zostały nadane lub uchwalone, bez zasięgania opinii działających tam związków zawodowych.
 Rada Ministrów przyjęła też projekt nowego prawa celnego, dostosowany do przepisów unijnych, obowiązujących od nowego roku. Przepisy te mają głównie charakter porządkowy i techniczny, a ich celem będzie usprawnienie działania organów celnych.
 Rada Ministrów ustaliła również, na mocy rozporządzenia, że w przyszłym roku maksymalnie 10 tysięcy rezerwistów zostanie wezwanych do odbycia czynnej służby wojskowej, w ramach ćwiczeń wojskowych Narodowych Sił Rezerwowych. Dodatkowo  maksymalnie 50 żołnierzy rezerwy zostanie powołanych do okresowej służby wojskowej. Te rezerwy utworzono na potrzeby reagowania kryzysowego oraz wzmocnienia jednostek wojskowych za granicą.
 Rada Ministrów wydała też rozporządzenie w sprawie użycia broni palnej  przez funkcjonariuszy celnych. Stanowi ono, że celnicy muszą jej używać ze szczególną rozwagą oraz jako środek szczególny i ostateczny. W przypadku zranienia osoby w wyniku użycia broni funkcjonariusz będzie musiał udzielić jej pierwszej pomocy, chyba że zapewnią ją inne osoby. W rozporządzeniu wprowadzono też obowiązek powiadamiania prokuratora o każdym przypadku użycia broni palnej, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub zranienie człowieka.
 Rząd zdecydował również, że władze w gminie Jaśliska na Podkarpaciu, do czasu wyboru jej nowych organów ich funkcje, będą pełnić władze gminy Dukla. Nowa gmina pojawi się na mapie administracyjnej Polski 1 stycznia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)