Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rak piersi - konferencja naukowa i wyróżnienia

0
Podziel się:

W Polsce trzy czwarte kobiet chorych na raka piersi ma szanse na przeżycie od pięciu nawet do 20 lat. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest to 79 procent kobiet.

U nas głównym problemem jest brak specjalistycznych ośrodków diagnostyki i leczenia raka piersi. Ciągle dużo do zrobienia jest też w kwestii profilaktyki. Od 2008 roku funkcjonuje przesiewowy program wykrywania raka piersi, ale przez ten czas onkolodzy nie odnotowali wzrostu liczby wykonywanych badań. Jak mówi Tadeusz Pieńkowski z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie, zawodzi przede wszystkim organizacja: system wysyłania zaproszeń na badania czy mało korzystne godziny otwarcia ośrodków, które wykonują badania.
Jeśli chodzi o świadomość kobiet, to jest nienajgorzej, ale tylko w dużych miejscowościach. Na wsi kobieta ciągle ma problem z dostaniem się do lekarza - mówi Wiesława Kunicka ze Stowarzyszenia Amazonek.
Coraz skuteczniejsze są za to metody leczenia raka piersi. Jak mówi patolog, dr Wojciech Olszewski coraz częściej onkolodzy mówią, że jest to choroba przewlekła, a nie śmiertelna. "W coraz większej liczbie przypadków po chemioterapii nie wykrywamy komórek nowotworowych. To nie znaczy, że pacjent jest wyleczony, ale jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że kolejne leczenie będzie skuteczne ."
Diagnostyka i leczenie raka piersi będą tematem zaczynającej się jutro konferencji naukowej onkologów w Falentach koło Warszawy. Natomiast dziś, w Centrum Onkologii w Warszawie polskie i gruzińskie Amazonki podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy i wymianie doświadczeń. Wyróżniono też gruzińskie działaczki Nagrodą Zaufania Złoty Otis.
Gruzińskie Amazonki wspiera żona prezydenta Gruzji, Sandra Saakaszwili, która była specjalnym gościem spotkania w Centrum Onkologii.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)