Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

raport komisji Parlamentu Europejskiego - komentarze

0
Podziel się:

p "Rz", "GW", "NDz" - raport komisji Parlamentu Europejskiego - komentarze

Prasa szeroko komentuje raport specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego w sprawie więzień CIA.

"Rzeczpospolita" pisze, że można było mieć nadzieję iż prace komisji i jej raport osiągną przynajmniej jeden ważny cel. Wskażą etyczne granice walki z terroryzmem. Przypomną opinii publicznej, że są wartości i zasady, których powinno się przestrzegać w cywilizowanych państwach europejskich. Takie jak niezgoda na przetrzymywanie bez sądu, porwanie bez nakazu prokuratorskiego czy przesłuchiwanie z użyciem tortur.
Tak się jednak nie stanie - pisze "Rzeczpospolita", ponieważ dla członków komisji ważniejszy okazał się cel polityczny i propagandowy. Ogarnięci zapałem pouczania europejskich rządów parlamentarni śledczy uznali, że za dowody posłużą im wątłe hipotezy i słabe poszlaki. Przez co wszystkie, nawet najpoważniejsze zarzuty straciły na ostrości, a ci, którym je przedstawiono, mogą przyjąć najprostszą linię obrony - stwierdzić, że to oskarżenia polityczne - czytamy w komentarzu "Rzeczpospolitej".

"Gazeta Wyborcza" zauważa, że głosowanie w Strasburgu zapewne zakończy unijną debatę na temat działań CIA. Bo choć wielu eurodeputowanych domagało się by reprezentująca rządy Rada Unii Europejskiej zaczęła teraz własne badania, to na taki krok się nie zanosi.
Nie chce tego rząd Niemiec, które sprawują obecnie przewodnictwo w Unii. Także Komisja Europejska chce już sprawę zakończyć. - Nie należy tworzyć wrażenia, że na ławie oskarżonych posadziliśmy Stany Zjednoczone. Na ławie oskarżonych siedzą terroryści - mówił wiceszef Komisji Europejskiej Franco Frattini, który przypomniał, że to właśnie dzięki wolnej prasie amerykańskiej sprawa ta została nagłośniona - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wydaje się, że zawarte w raporcie po rocznym dochodzeniu nieudowodnione podejrzenia są przede wszystkim kompromitujące dla Parlamentu Europejskiego i poddają w wątpliwość zasadność przeznaczenia ponad miliona euro na powołanie specjalnej komisji, która miała ustalić fakty - pisze "Nasz Dziennik".
Eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego profesor Mirosław Piotrowski powiedział gazecie, że przedstawiony raport jest nierzetelny, ponieważ miał dowieść, że Stany Zjednoczone w porozumieniu z niektórymi państwami europejskimi złamały prawom przewożąc na pokładach samolotów więźniów podejrzanych o terroryzm.
Komisji przez rok działalności nie udało się ustalić ani jednego faktu. Wobec tego poszła drogą domysłów i domniemań. Raport, który liczy 36 stron, opisuje tylko fakty, które były wcześniej znane opinii publicznej z prasy - mówi "Naszemu Dziennikowi" profesor Piotrowski.

Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Nasz DziennikIAR/Chojecki/pul

raport
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)