Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RE: debata o realizacji rezolucji ws. wojny rosyjsko-gruzińskiej

0
Podziel się

W Radzie Europy obyła się debata poświęcona realizowaniu przez Rosję i Gruzję postanowień rezolucji przyjętej na początku roku przez Zgromadzenie Parlamentarne. Większość posłów nie szczędziła ostrych słów krytyki wobec Moskwy.  

bEiaBCEl

Debata toczyła się wokół raportu informacyjnego przygotowanego przez belgijskiego chadeka Luca van den Brande i węgierskiego liberała Matyasa Eorsi.

Zdecydowana większość deputowanych twierdziła, że Rosja niemal w całości zignorowała postanowienia wcześniej przyjętej rezolucji. Raport stwierdza, że rosyjskie helikoptery regularnie naruszyły przestrzeń powietrzną Gruzji. Osetyńczycy, dokonują zaś czystek etnicznych. Burzą domy Gruzinów, by nie mieli powrotu do swoich domostw. Międzynarodowi obserwatorzy nadal nie mają wstępu na terytorium południowej Osetii i Abchazji. Jak podkreślono, stanowi to złamanie umowy zawartej między prezydentem Sarkozym i Medwiediewem.

Przyjęta w styczniu rezolucja wzywała Rosję, do odwołania decyzji o uznaniu jednostronnie ogłoszonej niepodległości separatystycznych regionów Gruzji. Moskwa miała także zaniechać wszelkich działań na obszarach przygranicznych, które mogłyby prowokować lub zaostrzać sytuację.

bEiaBCEn

Rosja, zdaniem wielu posłów w sposób otwarty drwi z postanowień rezolucji. Jak powiedziała szwedzka deputowana Marietta de Pourbaix-Lundin, Moskwa prowadzi ze Zgromadzeniem zabawę w "kotka i myszkę".

Rosja ma czas do października. Zgromadzenie przyjmie wtedy rezolucję i zdecyduje o ewentualnych sankcjach.

bEiaBCEO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)