Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rektor UMK chce się spotkać z prof. Wolszczanem

0
Podziel się:

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzej Radzimiński chce się spotkać z profesorem Aleksandrem Wolszczanem zanim podejmie decyzje czy przyjąć złożoną przez niego rezygnację z tytułu profesorskiego.

Zespół doradczy rektora, zapoznając się z dokumentami dotyczącymi kontaktów Wolszczana ze Służbami Bezpieczeństwa i oświadczeniem, w którym profesor nie neguje tej długoletniej współpracy uznał, że rektor powinien tę rezygnację przyjąć. Nie musi to oznaczać zerwania współpracy z toruńskimi astronomami. Jak mówi rzecznik UMK Marcin Czyżniewski przekonuje, że możliwe jest oddzielenie pracy dydaktycznej Wolszczana od projektów badawczych pozostałych naukowców działających na Uniwersytecie. Dyrektor Centrum Astronomii w Toruniu profesor Andrzej Kus nie wyobraża sobie by Wolszczan nie realizował z nim i innymi naukowcami projektów badawczych, zwłaszcza tych dotyczących układów pozasłonecznych.

Naukowcom zależy na współpracy z nim również dlatego, że dzięki jego pomocy toruńscy naukowcy mogą realizować światowy program badania wszechświata opierając się na prywatnym teleskopie Uniwersytetu w Pensylwanii, którego profesorem jest właśnie Aleksander Wolszczan. Decyzja o tym czy przyjąć rezygnacje astronoma i umożliwić mu współpracę z Centrum Astronomii rektor UMK podejmie za kilka dni.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)