Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica Polski w Schengen

0
Podziel się:

Polska - Schengen - rocznica

Dziś mija 5 rocznica wstąpienia naszego kraju do strefy Schengen. Od tego czasu Polacy mogą podróżować po 26 krajach Europy nie tylko bez wiz, ale i bez kontroli granicznych. Wejście do Schengen otworzyło granice na zachodzie i południu naszego kraju. Te ze wschodnimi sąsiadami Polski zostały uszczelnione. Obywatele Ukrainy, Rosji i Białorusi muszą starać się o wizy na wjazd do Polski.
Schengen - to na Białorusi synonim Europy i wolnego podróżowania, ale też trudności w otrzymaniu wizy - wyjaśnia białoruski dziennikarz Aleś Dzikawicki. Wjazd do Unii wymaga przejścia skomplikowanej i kosztownej procedury wizowej.
Również zdecydowana większość Ukraińców chciałaby jeździć do Europy bez wiz. Andrij i Ołeh to studenci protestujący na kijowskim EuroMajdanie. Jak podkreślają, na otwarciu na Europę skorzystaliby młodzi ludzie. Bez wiz, studenci łatwiej będą mogli pojechać za granicę nauczyć się języka i nabrać doświadczenia.
Zniesienie wiz wymaga zgody na szczeblu unijnym. Polska popiera liberalizację wizową. Mieszkańcy terenów przy granicach polsko-rosyjskiej i polsko-ukraińskiej mogą skorzystać z uproszczonych procedur. Doświadczenia z małym ruchem granicznym jak zaznacza, rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, pokazują, że liberalizacja wizowa jest możliwa
Polska w zeszłym roku na Białorusi, Ukrainie i w Rosji wydała ponad milion dwieście tysięcy wiz Schengen.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)