Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rocznica wyzwolenia Warszawy

0
Podziel się:

65 lat temu do opuszczonej Warszawy wkroczyły wojska radzieckie. 17 stycznia 1945 roku oddziały 1. Armii Wojska Polskiego weszły do miasta. Zdobycie Warszawy odbyło się bez bitwy, główne siły niemieckie opuściły miasto wcześniej.
Walki sprowadziły się do kilku potyczek - podkreśla historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. Styczeń to był moment, gdy wojska radzieckie rozpoczynały ofensywę, a ponieważ i tak były o krok od Warszawy, zatrzymały się w sierpniu 1944 roku. Wkroczenie do opuszczonego
miasta było proste. Historyk podkreśla, że walk nie było, zginęło kilkudziesięciu żołnierzy, ale głównie od min.
Decyzja o wejściu do Warszawy była wynikiem politycznych kalkulacji. Powstanie upadło, natomiast wojska radzieckie rozpoczynały marsz na Berlin - przypomina historyk. Warszawa w styczniu 1945 roku była całkowicie zniszczona - zaznacza Ukielski. Dwa dni po wkroczeniu wojsk radzieckich do Warszawy urządzono defiladę na gruzach, potem do miasta zaczęli wracać mieszkańcy.
W okresie PRL 17 stycznia był obchodzony jako Dzień Wyzwolenia Warszawy, a komunistyczna propaganda utrzymywała, że wojska radzieckie położyły wielkie zasługi dla miasta. Ustanowiony przez Rosjan w 1945 roku Medal za "Wyzwolenie Warszawy" otrzymało ponad 700 tysięcy osób, w tym żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego.
Dopiero po 1990 roku do głosu doszli historycy, którzy podkreślali, że żołnierze sowieccy mogli wyzwolić stolicę w 1944 roku, gdy trwało Powstanie Warszawskie. W publicznej dyskusji zaczęto przyznawać, że 17 stycznia 1945 roku nastąpiła zamiana okupacji hitlerowskiej na radziecką.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)