Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok 2012 - rekordowy pod wzgledem wydatków na kulture

0
Podziel się:

Mijający rok był rekordowy pod względem wydatków na kulturę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało w tym roku do dyspozycji 3,5 miliarda złotych. To aż o 656 milionów więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki temu ministerstwo kultury prowadzi tylko w tym roku między innymi 200 inwestycji o wartości 800 milionów złotych.
Największe prowadzone przez MKiDN inwestycje finansowane są ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość dofinansowania projektów z tego źródła przekroczyła już kwotę 2 miliardów złotych, a wartość wszystkich realizowanych inwestycji to ponad 3,96 mld zł.
W mijającym roku zakończono realizację 14 projektów dotowanych w ramach tego programu. Jednym z najważniejszych jest - otwarta 28 września. - Opera i Filharmonia Podlaska. Są wśród nich także: m.in. Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, Opera Leśna w Sopocie, Teatr Stary w Lublinie, Teatr Witkacego w Zakopanem, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Park w Wilanowie, Warszawskie Piwnice Staromiejskie i ASP we Wrocławiu.
Bogdan Zdrojewski zwraca uwagę, że wiele samorządów terytorialnych zmniejszyło wydatki na kulturę o 0,2 procent, choć - jak zaznacza - znalazły się i takie, którym te nakłady udało się zwiększyć. Podkreśla jednocześnie, że resort podpisał z samorządami porozumienia, aby partycypowały w utrzymaniu oddanych do użytku nowych instytucji kultury.
Szef resortu kultury wskazuje również na zmiany w instytucjach prowadzących edukację artystyczną. Dzięki jego staraniom, w szkołach powszechnych przywrócono - w większym wymiarze godzin - lekcji muzyki i plastyki.
Pierwszy etap reformy programowej, który objął swoim zakresem pierwsze klasy szkół podstawowych, zakończył się w roku szkolnym 2011/2012.
Obecny rok szkolny jest następnym etapem reformy, której podstawa programowa z rozszerzonym programem nauczania muzyki i plastyki objęła klasy IV.
Dzięki cyfryzacji poszerza się dostęp do zasobów dziedzictwa narodowego - do tej pory zdigitalizowano ponad 10 milionów stron dokumentów tekstowych, ponad 600 tysięcy fotografii, ponad 2 tysiące nagrań dźwiękowych i ponad 300 filmów. Część swoich zasobów udostępniły także w Internecie największe polskie muzea, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Śląskie w Katowicach. Dostępne są tysiące cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki. Rośnie również liczba książek, które można przeczytać w Internecie.
Największa polska biblioteka internetowa Polona liczy już 40 tysięcy tytułów.
Więcej szczegółów na temat działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w mijającym roku można znaleźć na stronach internetowych resortu. Są tam między innymi informacje na temat programów krajowych jak i międzynarodowych oraz uczestnictwa Polski w prezentacji polskiej kultury za granicą, przyznawanych przez resort odznaczeniach ludziom kultury czy odzyskanych i pozyskanych w minionym roku dobrach kultury.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)