Notowania

wiadomości
28.12.2012 14:24

Rok 2012 w MON - większość spraw w wojsku załatwiona

Podziel się
Dodaj komentarz

To był dobry rok dla wojska. Większość zaplanowanych spraw udało się pozytywnie załatwić. Tak 12 miesięcy pracy w resorcie obrony podsumowuje jego szef, Tomasz Siemoniak.
Minister obrony wylicza, że udało się załatwić różnorakie kwestie - od ustawy o weteranach począwszy, a na zaakceptowanej niedawno przez rząd reformie dowodzenia kończąc.
Do sukcesów mijającego roku szef MON zalicza także sprawę podwyżek dla żołnierzy zawodowych. W lipcu zaczęły obowiązywać - zapowiadane w expose premiera - wypłaty wyższych uposażeń dla mundurowych.
Minister Tomasz Siemoniak przypomina również, że rok 2012 był ważny dla kierownictwa MON ze względu na szczyt NATO w Chicago. W maju wszyscy członkowie sojuszu spotkali się w Stanach Zjednoczonych, żeby dyskutować o przyszłości tej międzynarodowej struktury oraz o tym, jak ma wyglądać obecność wojsk sojuszniczych w Afganistanie do i po roku 2014.
Jako pozytywnie załatwioną sprawę minister obrony wymienia również kwestie modernizacji wojska. Kilka tygodni temu został podpisany 10-letni plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Dzięki temu dokumentowi planowanie zakupów dla wojska będzie prostsze, a potencjalni dostawy z dużo większym wyprzedzeniem będą wiedzieli, czego konkretnie potrzebuje armia. Plany obejmują też kontynuację już trwających programów modernizacyjnych.
Rok 2012 był także czasem wielu ćwiczeń dla wojska. Te największe - pod kryptonimem Anakonda - odbyły się we wrześniu. Na kilku poligonach w kraju ćwiczyło kilka tysięcy żołnierzy. Do tego sprzęt i połączone manewry wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych: od marynarki po lotników i jednostki logistyczne.
Według szefa MON warto też wspomnieć, że w mijającym roku Polska rozpoczęła zmniejszanie liczebności kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Zgodnie w wcześniejszymi ustaleniami z sojusznikami z NATO, naszych żołnierzy jest tam od jesieni 1800-set.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz