Notowania

lato
06.06.2009 11:44

Rola PE zmieniała się w ostatnich kilkudziesięciu latach

Część unijnych państw już głosuje, u nas wybory do Parlamentu Europejskiego jutro. W tym roku wybranych zostanie 736 deputowanych, w tym 50 z Polski, którzy będą mieć wpływ na stanowienie unijnego prawa.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Rola Parlamentu zmieniała się w ostatnich kilkudziesięciu latach, wraz z każdą kadencją uzyskiwał on coraz więcej uprawnień. Obecnie europosłowie razem z unijnymi rządami współdecydują o kształcie dwóch trzecich europejskiego prawa. Od kwestii związanych z ochroną środowiska, jednolitym rynkiem, po transport - wylicza Andrzej Sanderski, jeden z rzeczników Parlamentu Europejskiego. "Już teraz prawie 70% przepisów przyjmowanych przez polski parlament to jest bezpośrednia pochodna decyzji, które zapadają tutaj w Parlamencie Europejskim" - dodaje.

Europosłowie nie mają natomiast wpływu na sprawy podatkowe i zagraniczne. Nie decydują też teraz o kształcie polityki rolnej - wzmocnienie roli Parlamentu w tej dziedzinie przewiduje traktat lizboński, którego proces ratyfikacji trwa obecnie we Wspólnocie.

Tagi: lato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz