Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 19:51

Rolnictwo - pieniądze - Unia

101 miliardów w ramach programów unijnych trafiło na konta polskich rolników od momentu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty. W ciągu 6 lat przeciętne polskie gospodarstwo otrzymało prawie 55 tys. zł. Dwie trzecie wypłaconych pieniędzy pochodziło z kasy UE, reszta - przeszło 32 mld zł - z budżetu krajowego .

Podziel się
Dodaj komentarz

Najważniejszym instrumentem wsparcia są dopłaty bezpośrednie. Na nie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała ponad 56 mld zł - powiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tomasz Kołodziej. Około 85% rolników otrzyma płatności bezpośrednie do końca lutego - powiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tomasz Kołodziej. Do końca marca pieniądze ma 95% rolników.
Drugą pozycję na liście wypłat ARiMR zajmuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na PROW przeznaczono od 2004 roku 32 mld zł. Do zakończonego niedawno Programu Wsparcia Modernizacji Gospodarstw zgłosiła się rekordowa liczba chętnych 35 tys. , w tym 20 tys. z branży mleczarskiej - powiedział Tomasz Kołodziej. Wnioski opiewają na kwotę 5 mld zł, tymczasem Agencja ma na te działania 2,5 mld zł, w związku z czym powstanie lista rankingowa gospodarstw, , według której będzie udzielane wsparcie..
Polska jest liderem w wydawaniu europejskich funduszy na rolnictwo. W 2010 roku pod względem skali i tempa wypłat wyprzedziliśmy Niemcy i Francję.
Na polską wieś płyną pieniądze także z budżetu państwa. Maja one formę dopłat do oprocentowania kredytów czy gwarancji i poręczeń ich spłaty. Z tej puli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła prawie 5 mld 300 mln zł.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz