Notowania

wiadomości
15.01.2012 15:59

Rosja - MSZ - Guantanamo - krytyka

Rosyjskie MSZ oskarżyło USA o poważne naruszenia prawa międzynarodowego w związku z przetrzymywaniem afgańskich jeńców w bazie wojennej Guantanamo na Kubie. Zdaniem komentatorów to reakcja Kremla na coroczny raport Białego Domu dotyczący łamania praw człowieka na świecie, w którym znalazły się krytyczne opinie na temat rosyjskich władz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosyjskie MSZ określa funkcjonowanie więzienia na terenie bazy wojskowej Guantanamo jako bezprecedensowe i przypomina, że "w prawnej próżni i pełnej nieświadomości o swoich dalszych losach' przetrzymywanych jest tam 171 osób. Rosyjscy dyplomaci zauważają, że nie została spełniona przedwyborcza obietnica prezydenta Baracka Obamy, który zapowiadał zamknięcie więzienia do 1 stycznia 2010 roku. Rosyjscy komentatorzy przypominają, że oświadczenie rosyjskiego MSZ jest kontynuacją raportu opublikowanego w grudniu przez Moskwę.
W dokumencie wskazano, że Stany Zjednoczone w wielu sytuacjach łamią międzynarodowe normy. Szczególnie podkreślono używanie przez Waszyngton nieproporcjonalnych sił podczas operacji antyterrorystycznych i naruszanie norm humanitarnych w strefach konfliktów zbrojnych.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz