Notowania

rosja
27.08.2009 14:45

Rosja: Cytat ze stalinowskiego hymnu w moskiewskim metrze

W Moskwie przywracane są symbole epoki stalinowskiej. Rozgłośnia Echo Moskwy informuje, że widać to na przykładzie wyremontowanej stacji metra o nazwie "Kurskaja". 

Podziel się
Dodaj komentarz

Na odnowionej stacji pojawił się cytat z radzieckiego stalinowskiego hymnu: "Wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalał nas trudów i dzieł!". Wspomniany cytat został usuniety z metra po przeprowadzonym w 1956 roku dwudziestym zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w ramach przezwyciężania kultu Stalina.

Szef służby prasowej moskiewskiego metra powiedział, że pojawienie się cytatu jest przywróceniem historycznej sprawiedliwości. Zaś moskiewski malarz Siergiej Goriajew uważa, że przywrócenie stacji metra pierwotnego wyglądu pomoże we wpisaniu jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Natomiast Aleksander Czerkasow ze stowarzyszenia Memoriał, które zbiera informacje o zbrodniach stalinowskich, uważa, że taki napis to brak smaku. Jak twierdzi, obecna Rosja nie powinna być kojarzona ze Stalinem i jego epoką.

Tagi: rosja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz