Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.04.2008 09:02

Rosja: Katyń przed uroczystościami

W Lesie Katyńskim, gdzie pochowani są polscy oficerowie pomordowani przez NKWD, odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia. W kompleksie muzealnym koło Smoleńska trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem uroczystości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rano rozbrzmiał dzwon umiejscowiony w samym sercu Cmentarza Katyńskiego. Dyrektor Muzeum w Katyniu, Igor Grigoriew, wyjaśnił w rozmowie z Polskim Radiem, że bicie dzwonu jest stałym elementem uroczystości upamiętniających ofiary NKWD. Podkreślił też, że z roku na rok wzrasta liczba osób, przyjeżdżających uczcić pamięć polskich oficerów. Jak poinformował, dziś do Katynia na pewno przybędzie 10 dużych grup Polaków.

Za kilka miesięcy zostanie zostanie oddany do użytku nowy pawilon muzealny. Będą w nim organizowane wystawy. Muzeum Katyńskie zaczyna prowadzić coraz poważniejsze prace naukowe na temat zbrodni NKWD. Jednak - jak mówi dyrektor Grigoriew - "na razie bardzo trudno jest dotrzeć do dokumentów". Tłumaczy, że nie wszystkie materiały znajdujące się w archiwach zostały udostępnione.
Dziś w w ramach uroczystości na cmentarzu Katyńskim zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, a na mogiłach polskich oficerów zapłoną znicze. Jutro w pobliskim Smoleńsku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Zbrodni Katyńskiej.

Tagi: rosja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz