Notowania

rosja
17.11.2008 17:35

Rosja zwróciła Niemcom witraże wywiezione po II wojnie światowej

Rosja zwróciła Niemcom ostatnie witraże z gotyckiego kościoła w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą. Okna z malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne zostały po drugiej wojnie światowej wywiezione do Związku Radzieckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosjanie przekazali władzom Niemiec sześć ostatnich oryginalnych witraży. 111 zostało zwróconych już w wcześniej i można je oglądać w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą.

Sekretarz stanu d/s kultury Bernd Neumann wyraził przy tym nadzieję, że kolejne dobra kultury, określane w Niemczech jako "sztuka zdobyczna", zostaną zwrócone przez Rosję. Tymczasem ambasador Rosji w Niemczech Władimir Kotieniew podkreślił, że restytucja dóbr kultury powinna odbywać się na zasadzie wzajemności i przypomniał, że wiele rosyjskich dzieł sztuki nadal przebywa w Niemczech.

Cykl witraży z frankfurckiego kościoła, zwany "Biblią w obrazach", pochodziz XIV wieku. Aby uchronić witraże przed zniszczeniami wojennymi, Niemcy zdemontowali je w 1941 r. Po wojnie zostały wywiezione przez Armię Czerwoną do Rosji. Na mocy uchwały parlamentu Rosjanie rozpoczęli zwrot zabytków w 2002 r.

Tagi: rosja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz