Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rozległa perspektywa Europy łączy tradycję Golgoty, Kapitolu i Akropolu"

0
Podziel się:

Z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy w lubelskiej archikatedrze odprawiono nabożeństwo ekumeniczne z okazji 440. rocznicy podpisania unii polsko-litewskiej.

W kazaniu arcybiskup Józef Życiński mówił między innymi, że w kulturze zdominowanej przez konsumpcję i sukces trzeba pamiętać o korzeniach, z których wyrasta Europa. "Jej rozległa perspektywa łączy tradycję Golgoty, Kapitolu i Akropolu" - przypomniał.

Metropolita dodał, że duch jedności i dialogu był ceniony w Lublinie także w okresie, gdy Europę dzieliły spory religijne. Symbolem tego dialogu są dwie ambony w kościele ojców dominikanów na Starym Mieście - zwrócił uwagę arcybiskup. W okresie, gdy w wielu krajach Europy tropiono tak zwanych heretyków czy nawet palono ich na stosie, w kościele świętego Stanisława zapraszano ich do udziału w publicznych dyskusjach.

Metropolita dodał, że w archikatedrze często modlił się kardynał Karol Wojtyła, gdy przyjeżdżał z wykładami na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Arcybiskup Życiński przywołał słowa Jana Pawła II o więzi Unii Lubelskiej z Unią Europejską.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)