Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Białorusi

0
Podziel się:

Od ich przebiegu zależą przyszłe relacje tego kraju z Unią Europejską. Jeśli zostaną przeprowadzone w sposób demokratyczny, Bruksela jest gotowa zawiesić część sankcji nałożonych na reżim w Mińsku przed kilkoma laty.

bFgltHLp

Tymczasem białoruska opozycja już zwraca uwagę, że wybory nie mogą być nazwane demokratycznymi, bo wielu jej kandydatom władze ograniczyły możliwość startu. Działacze białoruskiej opozycji apelują do międzynarodowych obserwatorów, aby nie uznawali wyborów parlamentarnych za demokratyczne i wzywają swoich wyborców do bojkotu głosowania. Zapowiadają też po wyborach uliczne manifestacje.

Przebieg wyborów nadzorują obserwatorzy OBWE, w tym kilkudziesięciu Polaków. Z misją pojechała na B iałoruś także grupa eurodeputowanych, mimo że Parlament Europejski nie został zaproszony przez władze w Mińsku. Deputowani będą sprawdzać, czy międzynarodowi obserwatorzy zostaną dopuszczeni do liczenia głosów, czy też po zamknięciu lokali wyborczych, będą wypraszani.

Unia Europejska chce nawiązać ściślejsze kontakty z Białorusią, ale stawia warunek: wybory parlamentarne muszą zostać uznane za demokratyczne i uczciwe. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka również chce dobrych kontaktów z Unią, ale zapowiada, że jeśli obserwatorzy OBWE nie uznają wyborów za demokratyczne, to jego kraj zerwie kontakty z Zachodem

bFgltHLS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)