Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd - budownictwo społeczne

0
Podziel się:

Rząd przyjął definicję budownictwa społecznego. Umożliwi ona utrzymanie po 1 stycznia przyszłego roku 7-procentowej stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym.

Minister finansów Zyta Gilowska uważa, że Polska ma najszerszą definicję budownictwa społecznego spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Zyta Gilowska podkreśliła na konferencji prasowej, że definicja obejmie praktycznie wszystkie formy aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym. Stawka preferencyjna obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 metrów kwadratowych oraz domy o powierzchni do 220 metrów. Nadwyżki metrażowe będą już rozliczane według stawki podstawowej - 22 procent. Do budownictwa społecznego rząd zaliczył też budowę noclegowni i domów dla bezdomnych.
Definicja obejmuje także remonty części wspólnych budynków mieszkalnych a więc klatek schodowych, dachów, korytarzy, drzwi wejściowych, okien i elewacji.
Ponadto rząd postanowił wprowadzić do ustawy prawo do korzystania z ulgi w podatku VAT w budownictwie w odniesieniu do wszelkich remontów, o ile wartość materiałów nie stanowi "znacznej wartości kosztorysowej tych remontów".
Minister Gilowska wyjaśniła, że pozwala na to jeden z załączników unijnej dyrektywy a ponieważ rządowi nie udało się ustalić co należy rozumieć przez "znaczną wartość kosztorysową" zdycydowano, że wartość materiałów nie będzie mogła przekroczyć 50 procent wartości kosztorysowej remontu.
Minister budownictwa Andrzej Aumiller powiedział jednak IAR, że po świętach jego resort zaproponuje rozwiązania, które umożliwią częściowe odzyskanie poniesionych kosztów także przez osoby fizyczne, które prowadzą roboty budowlane systemem gospodarczym.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)