Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd - priorytety polityki zagranicznej

0
Podziel się:

Rząd przyjął dokument określający priorytety polskiej polityki zagranicznej w latach 2012-2016. Przedłożony przez ministra spraw zagranicznych, ma służyć koordynacji działań organów administracji rządowej w odniesieniu do polityki zagranicznej.

Za podstawowy priorytet polskiej polityki zagranicznej Rada Ministrów uznała między innymi silną Polskę w silnej unii politycznej. Chodzi o budowanie Unii Europejskiej - konkurencyjnej, solidarnej, otwartej i bezpiecznej; ponoszenie współodpowiedzialności za przyszłość integracji europejskiej w interakcji z troską o poszanowanie interesów Polski przez pozostałych członków, a także konstruktywne uczestnictwo w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej.
Dokument określa też Polskę jako wiarygodnego sojusznika w stabilnym ładzie euroatlantyckim. Zwrócono tutaj uwagę na rozwój własnych zdolności odstraszania i utrzymanie wiarygodności NATO jako sojuszu obronnego, a także rozwijanie zdolności Unii Europejskiej w sferze środków i zasobów budowania bezpieczeństwa. Wśród priorytetów znalazł się też udział w budowie środków wzajemnego zaufania między Zachodem a Rosją oraz ścisła współpraca z Ukrainą i innymi państwami Europy Wschodniej oraz Kaukazu Południowego, jak również zwalczanie terroryzmu i przeciwdziałanie proliferacji broni masowego rażenia.
W dokumencie zwrócono także uwagę na potrzebę współpracy z krajami regionu, jak również promocji demokracji i praw człowieka. Jednym z punktów jest też wzmacnianie promocji Polski za granicą, a także uczynienia naszego kraju bardziej konkurencyjnym.
Kolejne punkty dotyczą nowej jakości w relacjach z Polonią i Polakami za granicą. Wskazano też na potrzebę skutecznej służby zagranicznej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.