Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd sypie obietnicami

0
Podziel się:
bECioJsR

Nowy rok i nowe obietnice. Rząd zapowiada "początek zwrotu" i składa szereg zapowiedzi na ten rok. Dziś zrobił to osobiście premier Donald Tusk wraz z czwórką ministrów.
Priorytetem gabinetu premiera Tuska ma być zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego rodzin. W tym roku zacznie obowiązywać karta dużych rodzin. Ma ona zapewnić zniżki małżeństwom z co najmniej trójką dzieci.
Ten rok ma być "początkiem zwrotu", choć nie będzie można jeszcze "zaszaleć z wydatkami". Ma to być też "początek końca" tak zwanych umów śmieciowych. Pod koniec roku bezrobocie ma być mniejsze niż 13 procent, a szef rządu ma rozpocząć likwidację "umów śmieciowych. Będzie ostrożna ze względu na sytuację na rynku pracy. Najpierw oskładkowanie umów-zleceń które, zdaniem premiera, przyczyniają się do patologii na rynku pracy. Rząd zmieni też zasady przyznawania zamówień publicznych. Skorzystają na nich firmy zatrudniające ludzi w godnych warunkach. Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radach nadzorczych również zostanie obciążone składkami.
Premier zapowiedział, że od pierwszego września w pierwszych klasach szkoły podstawowej będzie obowiązywał jeden, bezpłatny podręcznik, którego właścicielem będzie szkoła i będzie użyczać go uczniom.
Obiecał też skrócenie kolejek do lekarzy. W marcu ma zostać przedstawiony harmonogram działań. Rząd zwróci też szczególną uwagę na poprawę sytuacji w leczeniu onkologicznym. W poniedziałek o strategii dla polskiej onkologii, zmianach dotyczących leczenia raka i zniesieniu limitów mają rozmawiać z ministrem zdrowia przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Premier zapowiedział kontynuowanie programu Inwestycje Polskie oraz włączanie spółek skarbu państwa w inwestycje, głównie w dziedzinie energetyki. Będzie też drogowa i kolejowa ofensywa. Zapowiedziała ją wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Ten rok ma być początkiem prac na wielu odcinkach ekspresówek. Chodzi o południową obwodnicę Warszawy, drogę S3 na odcinku Legnica-Bolków oraz drogę S5 Wrocław-Poznań-Bydgoszcz. Prace obejmą także odcinki drogi S7 - na północ i południe od Warszawy. Elżbieta Bieńkowska wspomniała o obwodnicach Radomia, Jędrzejowa oraz części Zakopianki. Kolejne roboty planowane są także na drogach S17, S19 oraz S51.
Jeśli chodzi o kolej, w tym roku na polskie tory wjedzie Pendolino. Oznacza to skrócenie czasu podróży na właściwie wszystkich odcinkach, a szczególnie na trasie Warszawa-Katowice-Kraków, Warszawa-Wrocław oraz Warszawa-Gdańsk.
Od przyszłego roku to urząd skarbowy, a nie podatnik będzie wypełniał PIT - zapowiedział z kolei minister finansów Mateusz Szczurek. Podatnik zaloguje się tylko do systemu, sprawdzi formularz i zatwierdzi. W lipcu ruszy natomiast internetowy portal podatkowy, a od października przedsiębiorcy będą mogli rozpoczynać działalność zaraz po uzyskaniu wpisu do rejestru. O lutego zacznie działać fundusz budowy mieszkań na wynajem BGK, który w pierwszym okresie zbuduje 20 tysięcy mieszkań. Jak powiedział minister, fundusz taki ułatwi zmianę miejsca zamieszkania, a co za tym idzie, poszukiwanie pracy.
2014 będzie też rokiem inwestycji, wysokiej dynamiki eksportu i zwiększania liczby miejsc pracy - prognozuje minister gospodarki Janusz Piechociński. Zapowiedział duże inwestycje energetyczne i utrzymanie wzrostu eksportu na poziomie 6 procent.
Opozycja na razie sceptycznie patrzy na zapowiedzi rządu.

IAR

bECioJtu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)