Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Praw Dziecka - rocznica

0
Podziel się:

Kiedy dzieci nie mogą bronić się same, wtedy mogą liczyć na pomoc Rzecznika Praw Dziecka. Zgodnie z ustawą przyjętą dokładnie 12 lat temu, zadaniem rzecznika jest ochrona praw dziecka i przypominanie, że dziecko jest podmiotem i ma swoją godność.

Co roku jest coraz więcej spraw zgłaszanych do Rzecznika Praw Dziecka i coraz więcej z nich jest efektywnie rozwiązywanych, powiedział Polskiemu Radiu obecny rzecznik Marek Michalak. Jak podkreślił, rzecznik dba o to, by wszyskie inne instytucje pamiętały, że prawa dziecka to bardzo ważna kategoria. Jak zaznaczył, dzieci nie mogą liczyć na taką samą obronę jak dorośli, zdarza się, że nie wspierają dzieci nawet opiekunowie prawni. Dlatego potrzebny jest ktoś, kto bez względu na własny interes podejmie działania w obronie najmłodszych.
Dzieci do rzecznika mogą napisć tradycyjny bądź elektroniczny list, a także mogą zadzwonić na dziecięcy telefon zaufania, uruchomiony od 2008 roku. Marek Michalak powiedział, że dzieci dzwonią nie tylko z prośbą o interwencję, ale także z prośbą o poradę, co zrobić w danej sytuacji, czy z prośba o wsparcie. Jak dodał gama problemów jakie sie pojawiają jest bardzo szeroka, jednak dwa najważniejsze to: problemy dzieci przy okazji rozwodów rodziców oraz przemoc stosowana wobec najmłodszych. Jak zaznaczył Marek Michalak najbardziej niepokojącą rzeczą jest to, że rodzice rozwodząc się zapominają, że dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i kontaktu z obojgiem rodziców.
Jedną z ostatnich interwencji Rzecznika Praw Dziecka było przypomnienie wszystkim pracownikom służby zdrowia, że pieczątkowy protest lekarzy nie może dotykać najmłodszych pacjentów, którzy na mocy Konstytucji mają zagwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną.
Marek Michalak, obecny Rzecznik Praw Dziecka pełni swoją funkcję od lipca 2008 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)