Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Rzeczpospolita
26.02.2006 23:02

"Rzeczpospolita"-kilka komisji prawdy i sprawiedliwości?

Zamiast jednej może powstać kilka komisji prawdy i sprawiedliwości - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Żeby to było możliwe, ma być zmieniona ustawa o komisji śledczej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gazeta pisze, że liderzy PiS po analizach prawnych uznali, że powołanie jednej komisji prawdy i sprawiedliwości może być niezgodne z konstytucją. Artykuł 111 ustawy zasadniczej, który dopuszcza powołanie komisji śledczej, wskazuje jednoznacznie, że powinna ona zostać powołana do zbadania określonej sprawy.
Sztandarowy pomysł polityczny PiS zakładał zaś powołanie jednej superkomisji śledczej o wzmocnionych kompetencjach. "Prawo i Sprawiedliwość" nie wyklucza, że w przyszłości taka komisja powstanie. Na razie ma jednak nowy pomysł - do każdej ważnej afery z ostatnich 16 lat powinna być powołana oddzielna komisja śledcza. Umożliwia to projekt nowelizacji ustawy o komisji śledczej, przygotowywany w klubie PiS. Gdy wejdzie w życie, będzie możliwość powolania dwoch typów komisji śledczych - zwyczajnych (jak w ubiegłej kadencji komisja ds. Rywina czy Orlenu) oraz właśnie komisji prawdy i sprawiedliwości, z nadzwyczajnymi uprawnieniami.
Ostateczna wersja ma być gotowa w ciągu kilku dni i wtedy zapewne trafi do marszałka Sejmu - pisze "Rzeczpospolita" w artykule pod tytułem "Prawdy i sprawiedliwości poszuka wielu".

"Rzeczpospolita"/Pio/krzycz

Tagi: Rzeczpospolita, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz