Notowania

wiadomości
22.04.2011 00:38

"Rzeczpospolita" - Ceny jednak spadają

Tegoroczna Wielkanoc wcale nie musi być droższa niż rok temu - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na analizy rynku firmy Nielsen oraz dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Gazeta przyznaje, że niektóre produkty mocno zdrożały, ale wiele rzeczy kupimy taniej niż przed ubiegłorocznymi świętami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według danych Nielsena ceny spadły nie tylko w ujęciu rocznym, ale także kwartalnym. Średnio są o 7 dziesiatych procent niższe niż trzy miesiące temu. Najmocniej spadły ceny w małych i średnich sklepach spożywczych, najmniej zaś w hipermarketach.
"Rzeczpospolita" pisze, że więcej zapłacimy za ciasta, ponieważ mocno zdrożały mąka i cukier oraz za owoce i warzywa czy pieczywo. Zdrożały, ale nieznacznie, słodycze. Jednak już wędliny, zwłaszcza wieprzowe, czy jajka są tańsze niż rok temu. Dodatkowo zawsze przed świętami sklepy organizują na wybrane kategorie dodatkowe promocje, więc ceny mogą być realnie jeszcze niższe.
Po sytuacji, jaka ma miejsce co jakiś czas w przypadku cukru, widać, że konsumenci bardzo łatwo ulegają panice - czytamy w gazecie. Masowe zakupy doprowadziły do gigantycznych zwyżek cen, które teraz już się stabilizują. Za jakiś czas jednak znowu ruszymy do sklepów po cukier, kupowany także na zapas. Choć nikt go aż tak dużo nie zużywa.
Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Rzeczpospolita"/kry/dyd

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz