Notowania

wiadomości
08.02.2011 00:12

"Rzeczpospolita" - Polacy nie czują się bezpieczni finansowo

Tylko dwa procent polskich gospodarstw domowych ma poczucie bezpieczeństwa finansowego, czyli pozytywnie ocenia sytuację domowego budżetu w tym roku. "Rzeczpospolita" przytacza wyniki badań przeprowadzonych przez Genworth Financial i University of Bristol. Wśród przebadanych 18 państw Unii Europejskiej równie żle jest w Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdaniem dziennika, negatywnie określa obecną i przyszłą sytuację finansową 36 procent Polaków. To o 9 pkt proc. więcej niż w 2008 r. i o 10 pkt proc. mniej niż w 2009 r.
Według "Rzeczpolitej" głównym czynnikiem obaw o kondycję finansową Polaków jest sytuacja na rynku pracy. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 13,1 proc. wobec 12,3 proc. miesiąc wcześniej. Narastają też obawy przed wzrostem cen.
Zdaniem gazety, obawy Polaków mogą wiązać się również z faktem, że wielu z nas spłaca kredyty walutowe. Duża część klientów banków zaciągała kredyty, gdy złoty był wyraźnie mocniejszy niż dziś. W efekcie takie osoby są więc winne bankom więcej, niż pożyczyły. Dziennik dodaje, że na mało optymistyczną ocenę własnej sytuacji wpływa też fakt, że w porównaniu do mieszkańców innych krajów Polacy mogą pochwalić się małymi oszczędnościami.

"Rzeczpospolita"/IAR/zm/dyd

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz