Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
02.11.2007 22:00

"Rzeczpospolita" - Poważne kłopoty polskich "Jastrzębi "

p "Rzeczpospolita" - Poważne kłopoty polskich "Jastrzębi"

Podziel się
Dodaj komentarz

Polskiej flocie myśliwców F-16 grozi uziemienie przez brak odpowiedniej liczby przeszkolonych pilotów - wynika z raportu dowódcy Sił Powietrznych, do którego dotarła "Rzeczpospolita".
W raporcie przygotowanym na polecenie ministra Aleksandra Szczygły, generał Andrzej Błasik wskazuje na brak pieniędzy na szkolenie pilotów i personelu technicznego, obsługującego F-16-stki. Zgodnie z informacjami gazety, aby w pełni wykorzystać 48 maszyn, jakie Polska otrzyma do 2008 roku, armia będzie musiała przeszkolić 72 pilotów i prawie 1400 osób z obsługi naziemnej.
Do tej pory w Stanach Zjednoczonych pełne przeszkolenie przeszło zaledwie 20 pilotów. W tej chwili 29 się uczy, ale tylko 12 ćwiczy na samolotach. Reszta uczy się angielskiego lub ćwiczy na symulatorach.
Jednak, według informacji gazety, po powrocie do Polski piloci nie mają na czym szlifować zdobytych za oceanem umiejętności, bowiem polskie lotnictwo nie ma odpowiedniego samolotu szkoleniowego.
Z raportu wynika, że osiągnięcie przewidywanej na 2011 rok liczby przeszkolonych pilotów będzie możliwe dopiero pod koniec kolejnego roku. Autorzy raportu wskazują też na brak odpowiednich kandydatów na pilotów F-16. Do tej pory wyselekcjonowano 75 osób - dodaje "Rzeczpospolita".
Więcej o problemach polskiej armii z "Jastrzębiami" w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

IAR/rz/łp/Siekaj

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz