Notowania

wiadomości
16.11.2011 23:57

"Rzeczpospolita" Choroba nie wydluzy juz najtrudniejszych procesów

"Rzeczpospolita" Choroba nie wydłuży już najtrudniejszych procesów

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rzeczpospolita" pisze o propozycjach zmian procedury karnej przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zakładają one, że kiedy nastąpi niedająca się przezwyciężyć przeszkoda: śmierć, długa i ciężka choroba albo wyłączenie sędziego od orzekania w konkretnej sprawie, proces będzie można kontynuować. Sądy nie będą słuchać po raz drugi świadków ani przeprowadzać dowodów. Po zmianie składu orzekającego proces ma być kontynuowany
Dotychczas, kiedy w procesie na początku nie powołano sędziego czy ławnika zapasowego, bez względu na etap sprawa zaczynała się jeszcze raz. W ciągu trzech ostatnich lat w całym kraju wyznaczono ławników dodatkowych w 1029 sprawach karnych.
Po zmianach nowy członek składu sędziowskiego przed pierwszym terminem sprawy zapozna się z nią i złoży oświadczenie. Może w nim stwierdzić, że zapoznał się z całym materiałem i jest przygotowany do orzekania lub zgłosić chęć powtórzenia któregoś z dowodów czy zadania pytania konkretnemu świadkowi.
Dzięki zmianom ma być taniej, procedury będą też mniej uciążliwie dla świadków, biegłych, ale też i samych oskarżonych. Poprawić ma się też odbiór społeczny sądownictwa.
Więcej w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Rzeczpospolita"/kl/łp

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz