Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" Od budowy pomnika nie uciekniemy

0
Podziel się:

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówi "Rzeczpospolitej", że powinien powstać pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, a komitet jego budowy powinien powołać prezydent Bronisław Komorowski.

Hierarcha uważa, że nie ma godniejszego miejsca dla upamiętnienia ofiar katastrofy niż Krakowskie Przedmieście. Przekonuje, że nie trzeba zasłaniać czy przesuwać pomnika księcia Józefa Poniatowskiego stojącego przed siedzibą prezydenta, by poza metalowym ogrodzeniem znaleźć odpowiednią przestrzeń. Arcybiskup Głódź jest zdania, że zamontowanie tablicy na Pałacu Prezydenckim to za mało. Podkreśla, że bardziej niż ofiary upamiętniła ona tych, którzy stali przy krzyżu.
Zdaniem metropolity gdańskiego "trzeba też uciekać od pokusy niechęci" budowania etosu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i uwzględnić to, że należy on do łańcucha wielkich prezydentów, który rozpoczęli Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki. Arcybiskup Głódź uważa, że wielkość obecnego prezydenta buduje się na wielkości poprzedników, a nie odwrotnie, gdy zacierając ślady poprzednika, chce się windować siebie.
Cały wywiad z metropolitą gdańskim w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Rzeczpospolita"kl/kry

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)