Trwa ładowanie...
bDKdBhZx

Notowania

Budowa – Wszystkie wiadomości

195
04.03.2021 19:00

MIESZKANIA
 / 
Mieszkania z niskimi czynszami i możliwością wykupu. Docelowo powstanie ich 30 tys.

Od kilkuset do tysiąca złotych miesięcznych opłat, a do tego możliwość wykupu. Ruszył nowy program budowy społecznych mieszkań czynszowych. Będą mogły w nich zamieszkać osoby, które zarabiają zbyt mało, aby kupić lokal na rynku lub wynająć na zasadach komercyjnych.

16
14.02.2021 21:10

PIT
 / 
Nowa ulga budowlana, czyli ulga widmo. "Jest totalny chaos informacyjny"

Nowe udogodnienia dla podatników? Nie tym razem. Szumnie zapowiadana ulga dla rodzin i singli, którzy planowali kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, po cichu wypadła z ustawy. Część osób, jak nasza czytelniczka pani Aneta, zorientowała się dopiero, gdy planowała zacząć budowę.

74
08.01.2021 9:22

BUDOWA
 / 
Kabina czy dom? Chatka pełna książek w lesie pod Warszawą

W "Pomyśle na dom" zwiedzamy dzisiaj Bookworm Cabin. Jest to niewielki, drewniany domek, położony zaledwie 45 minut jazdy od Warszawy. Oryginalna bryła stanęła w sąsiedztwie pól, wydm i lasów. Z domu roztacza się wspaniały widok na las i pole. Ogromne okno zajmuje całą fasadę i ma prawie 5 m wysokości. Można je zasłonić dwoma ogromnymi okiennicami. Kto zbudował tę "chatkę" i po co? Ile kosztuje? Czy można ją postawić u siebie na działce? Zapraszamy na kolejny odcinek "Pomysłu na dom".

3
29.12.2020 18:30

MINISTERSTWO ROZWOJU
 / 
Pozwolenie na budowę. Wnioski złożone do 30 grudnia rozpatrywane na starych zasadach

Wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 30 grudnia br. będą rozpatrywane według przepisów obowiązujących od stycznia 2017 - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.

34
26.12.2020 10:47

CPK
 / 
Budowa CPK i doradca strategiczny. Wild: najważniejsze wydarzenie roku

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego CPK, przyjęcie przez rząd programu wieloletniego i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to najważniejsze wydarzenia 2020 r. - uważa prezes CPK Mikołaj Wild.

bDKdBhZz
235
25.12.2020 16:37

BUDOWNICTWO
 / 
Warunki techniczne 2021. Budowa i remont będą znacznie droższe

Nawet kilkanaście tysięcy złotych więcej trzeba będzie wyłożyć na budowę lub generalny remont domu w przyszłym roku. Wszystko za sprawą nowych warunków technicznych, które zaczną obowiązywać od stycznia. Budynki będą musiały być bardziej oszczędne.

630
20.12.2020 8:16

CPK
 / 
CPK. Nie wbito jeszcze łopaty, a na pensje idą miliony zł

Choć budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego na dobre jeszcze nie ruszyła, projekt pochłania miliony zł. Średnia pensja w spółce to ok. 9 tys. zł na rękę.

386
12.12.2020 14:17

BUDOWA
 / 
Zamek w Stobnicy. Awantury nie szkodzą budowie, mieszkańcy "nie mogą się doczekać" jej końca

Budowa zamku w Stobnicy wywołuje ciągle gigantyczne emocje zarówno wśród Polaków, jak i najważniejszych polityków. Samej budowie to jednak nie szkodzi. Na budynku jest coraz więcej elewacji, a mieszkańcy wsi się cieszą, że "już niedługo zamek będzie gotowy".

5
10.12.2020 14:36

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Książeczki mieszkaniowe nadal u miliona Polaków. Rząd ma pomysł na ich nowe wykorzystanie

Co jakiś czas pojawiają się zapewnienia rządu, że posiadacze książeczek mieszkaniowych nareszcie będą mogli wykorzystać zgromadzony na nich kapitał. Szansą ma być opracowywany w ministerstwie rozwoju pakiet mieszkaniowy.

bDKdBhZF
73
02.12.2020 13:11

CPK
 / 
Budowa CPK. Rusza program dobrowolnych nabyć

Kolejny etap prac związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka rozpoczyna wykup nieruchomości, mieszkańcy dostaną wybór: gotówka albo nieruchomość zamienna.

61
17.10.2020 15:31

WIADOMOŚCI
 / 
"Covidowe" osiedle nad Zatoką Pucką. Budowa ruszyła błyskawicznie. Teraz sprawę bada prokurator

Dwa tygodnie od złożenia oświadczenia wystarczyły, by deweloper zaczął budowę osiedla w Mechelinkach nad morzem. Wykorzystał ustawę covidową i w dwupiętrowych domkach chce koszarować osoby, które zostały wysłane na kwarantannę. Sprawie już przygląda się prokuratura.

39
25.09.2020 11:36

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus na budowie mostu. 40 osób wysłanych na testy

Przy budowie mostu na Południowej Obwodnicy Warszawy pracowała jedna osoba zakażona COVID-19. 40 innych osób zostało wycofanych z pracy i wysłanych na testy.

37
25.09.2020 11:04

BUDOWA
 / 
Budowanie bez pozwolenia. Kiedy to możliwe?

Pozwolenie na budowę to przynajmniej kilka miesięcy czekania, chodzenia po urzędach i nerwów. Co zatem można zbudować bez zgody administracyjnej? - Uporządkowaliśmy przepisy tak, że dziś już nie trzeba uzyskać żadnego pozwolenia na budowę tarasu przydomowego o powierzchni do 35 metrów kwadratowych - mówi w programie "Money. To się liczy" Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. Kolejny przykład to na przykład budowa zbiorników wodnych na terenach rolniczych. - Zlikwidowaliśmy również takie absurdy jak pozwolenie na budowę biletomatów, bankomatów czy paczkomatów - dodaje Nowicki. Wiceminister rozwoju podkreślił jednocześnie, że nowe Prawo budowlane wprowadza również wiele innych udogodnień dla Polaków. Na przykład przyłączenie do sieci nie może trwać w nieskończoność. - Za przekroczenie terminu wskazanego w ustawie będzie grozić kara pieniężna - mówi Nowicki.

bDKdBhZG
73
25.09.2020 10:40

BUDOWA
 / 
Zmiany w prawie budowlanym. Ma być szybciej i łatwiej

- Szacujemy, że dzięki zmianom w prawie w ciągu 3-4 miesięcy będzie można otrzymać na przykład pozwolenie na budowę - zapewnia w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju Robert Nowicki. W skróceniu tego okresu ma pomóc nowe Prawo budowlane, które obowiązuje już od 19 września. Zakłada ono, że we wniosku o pozwolenie na budowę będzie trzeba załączyć mniej dokumentów niż do tej pory. - Dziś czas oczekiwania na pozwolenie to około 7-8 miesięcy dla domu jednorodzinnego i nawet 19 miesięcy dla bardziej skomplikowanych inwestycji, gdzie wymagana jest na przykład decyzja środowiskowa - mówi gość programu "Money. To się liczy". Nowelizacja przepisów ma więc skrócić czas oczekiwania nawet o połowę.

36
19.09.2020 8:12

SAMOWOLKA BUDOWLANA
 / 
Awantura o jednego dewelopera? Na tarczy skorzystały setki innych

Nie tylko jeden deweloper z Warszawy, ale setki mniejszych i większych firm skorzystały z furtki, jaką dała im tarcza antykryzysowa i zgłosiły budowy domów czy całych osiedli na terenach, gdzie wcześniej budować nie mogły. Zrobiły to zgodnie z przepisami i błogosławieństwem urzędów.

54
14.09.2020 19:49

BUDOWA
 / 
Budowa osiedla w Lesie Bemowskim. Inspektorzy wkroczyli na teren

Inspektorzy nadzoru budowlanego wkroczyli na budowę osiedla, które miałoby powstać pomiędzy dwoma rezerwatami w Warszawie. Deweloper wykorzystał przy tym lukę w ustawie covidowej.

18
12.09.2020 12:17

PRAWO BUDOWLANE
 / 
Szykują się duże zmiany procesu budowlanego, w tym roku pojawią się już pierwsze narzędzia

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB. Będzie to nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Trwa już test systemu, który umożliwi składanie e-wniosków o pozwolenie na budowę. Aby jednak można było całkowicie zrezygnować z papieru, konieczne są zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm – pisze Jolanta Ojczyk w serwisie Prawo.pl

12
10.09.2020 21:53

DEWELOPER
 / 
Osiedle w lesie. Jest zawiadomienie do nadzoru budowlanego i policji

Osiedle przy rezerwacie Łosiowe Błota jednak nie powstanie? Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zawiadamia w tej sprawie policję oraz nadzór budowlany. Wcześniej media obiegła informacja, że deweloper wybuduje osiedle dzięki tzw. ustawie covidowej.