Trwa ładowanie...
Notowania

Budowa – Wszystkie wiadomości

Grozi nam paraliż. Rząd chce ratować sytuację
185
02.05.2022 7:32

PRZETARG
 / 
Grozi nam paraliż. Rząd chce ratować sytuację

Specjalna ustawa ma zrekompensować inflację wykonawcom zamówień publicznych. Rząd chce w ten sposób ratować inwestycje budowlane w infrastrukturę, zagrożone przez gwałtowny wzrost kosztów – pisze "Rzeczpospolita".

Drożyzna pcha ludzi do sprzedaży niedokończonych domów. Jak to zrobić?
103
29.04.2022 20:19

BUDOWA
 / 
Drożyzna pcha ludzi do sprzedaży niedokończonych domów. Jak to zrobić?

Kiedy nie możesz z różnych powodów dokończyć budowy domu, wystaw go na sprzedaż. Jej przedmiotem będzie grunt z zabudowaniami. Sprawdź, jakie dokumenty należy zgromadzić.

Samodzielnie wybudował dom za 65 tys. zł. "No co to za problem"
612
02.04.2022 1:54

POMYSŁ NA DOM
 / 
Samodzielnie wybudował dom za 65 tys. zł. "No co to za problem"

— Budowa domu zaczęła się po tym, jak zmarł mój tata. Nagle zachorował na raka — opowiada Tomasz Jakubiak. — Stwierdziliśmy z żoną, że już koniec czekania, bo czekając, człowiek nic nie zrobi i nie będzie miał — dodaje. W ten sposób, dosłownie z dnia na dzień, zaczęła się budowa domku na Mazurach. Właściciele niemal wszystko zrobili samodzielnie, a oszczędności udało im się znaleźć właściwie na każdym etapie.

Bez garaży czy miejsc parkingowych w nowych blokach. To możliwe. Wszystko przez jeden przepis
334
15.02.2022 14:02

PRAWO
 / 
Bez garaży czy miejsc parkingowych w nowych blokach. To możliwe. Wszystko przez jeden przepis

Przepisu, który zobowiązuje gminy do tego, by zapewniły miejsca postojowe dla mieszkańców nowo budowanych budynków, zabrakło w rozporządzeniu, które ma obowiązywać w drugiej połowie roku. Na problem zwrócił uwagę ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo. Czy to oznacza, że polskie miasta podążą w kierunku miast Zachodu, w których większy nacisk niż na transport indywidualny kładzie się na transport zbiorowy?

Duży dom nad jeziorem w cenie dwupokojowego mieszkania w stolicy. Oto nowoczesna stodoła
3
11.02.2022 14:00

DOM
 / 
Duży dom nad jeziorem w cenie dwupokojowego mieszkania w stolicy. Oto nowoczesna stodoła

Ten budynek, stojący nad jednym z mazurskich jezior, z lotu ptaka może przypominać tradycyjną stodołę. W rzeczywistości jest jednak nowocześnie zaprojektowanym i zaaranżowanym, w pewnym sensie hybrydowym domem. Jego konstrukcja szkieletowa wykonana jest z solidnej stali, a cała reszta z drewna. Drewno to materiał, dzięki któremu cały projekt w czytelny sposób nawiązuje do tradycyjnego wyglądu stodoły, na czym bardzo zależało właścicielom. Dzięki stali można było natomiast pokusić się o niestandardowe jak na bryłę stodoły rozwiązanie w postaci zadaszonego tarasu, nad którym znajduje się pokój. Wewnątrz domu o imponującej powierzchni 200 metrów kwadratowych znajduje się przestronny (80 metrów kwadratowych), bardzo wysoki salon połączony z kuchnią. Dzięki temu, że prawie połowę całkowitej powierzchni czterech ścian parteru stanowią wychodzące na ogród przeszklenia, wnętrze sprawia wrażenie jeszcze większego. Wzdłuż i wzwyż prowadzących na piętro schodów ciągnie się majestatycznych rozmiarów biblioteka. Na piętrze, poza korytarzami, znajdują się cztery sypialnie. Za ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody odpowiada jedna pompa ciepła typu powietrze/woda. Koszt samej budowy (stan deweloperski) zamknął się w kwocie około 760 tys. zł (3 tys. 800 zł za metr kwadratowy). To mniej więcej tyle, ile trzeba obecnie płacić za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie. Na tej samej działce właściciele postawili jeszcze drugi dom, mniejszą wersję nowoczesnej stodoły. O tym, jakie zastosowano w niej rozwiązania, opowiada w nowym odcinku "Pomysłu na dom" Kuba Jankowski.

Budowa domu będzie droższa. Sprawdź jakie są przykładowe koszty
18
10.02.2022 16:43

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Budowa domu będzie droższa. Sprawdź jakie są przykładowe koszty

Ostatnie podwyżki stóp procentowych mogą przełożyć się na wzrost kosztów budowy. Na razie mimo rosnących cen zainteresowanie zakupem działek i budową domów nie maleje. Wzrost inflacji powoduje jednak, że zanim zabierzemy się za planowanie budowy, powinniśmy zapoznać się z aktualnymi cenami, aby ustalić przybliżony budżet naszej inwestycji.

Budowa zapory na granicy. Orlen przesłał plany przęseł
23
15.01.2022 8:36

GRANICA Z BIAŁORUSIĄ
 / 
Budowa zapory na granicy. Orlen przesłał plany przęseł

Orlen Projekt, spółka należąca do płockiego koncernu, zaprojektowała przęsła zapory, która ma stanąć na granicy z Białorusią. Koszt to na razie 37 tys. zł, na który poza projektem składają się też rysunki koncepcyjne - podała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

120 tys. zł za dom wielkości mieszkania. Dwie sypialnie i salon z kominkiem
220
07.01.2022 21:14

REMONT
 / 
120 tys. zł za dom wielkości mieszkania. Dwie sypialnie i salon z kominkiem

Jeżeli planujesz budowę niewielkiego domu to ten projekt może okazać się idealny. Takich domów w Polsce będzie przybywać, bo mierzy on 70 m2, a więc na jego budowę nie będzie wymagane pozwolenie. Zapraszamy na kolejny odcinek "Pomysłu na dom".

170 tys. zł za remont ceglanego domu. Przykład idealnej metamorfozy
240
25.12.2021 12:01

ARCHITEKTURA
 / 
170 tys. zł za remont ceglanego domu. Przykład idealnej metamorfozy

Magdalena uwielbia stare domy z klimatem i za wszelką cenę chce je ocalić przed "zastyropionowaniem". Ceglany domek, który odnowiła, jest przykładem wzorcowej metamorfozy, bo uwydatnia unikalne cechy budynku, które tworzą w niej niepowtarzalny klimat. Jak przeprowadzić remont starej ceglanej chaty? Ile kosztuje taki remont? Zobaczcie kolejny odcinek "Pomysłu na dom".

Domy do 70 mkw. Bez pozwolenia, ale z formalnościami
87
10.12.2021 8:29

DOM
 / 
Domy do 70 mkw. Bez pozwolenia, ale z formalnościami

Domy bez pozwolenia do 70 mkw. to sztandarowy pomysł PiS zawarty w Polskim Ładzie. Choć nie jest konieczne pozwolenie, to wciąż taka budowa wymaga pewnych formalności. Okazuje się też, że niektóre udogodnienia mogą być tak naprawdę problematyczne.

W Toruniu powstał dom nagradzany na całym świecie. To dzieło sztuki
130
26.11.2021 20:16

REMONT
 / 
W Toruniu powstał dom nagradzany na całym świecie. To dzieło sztuki

Origami House to skromny dom inspirowany sztuką origami. Jest wynikiem fascynacji właściciela kulturą Japonii. Prosty i powściągliwy w formie stanowić ma przestrzeń do rekreacji, w razie potrzeby także dom gościnny, czasem pustelnię. Zobacz kolejny odcinek "Pomysłu na dom".

Problem na budowach. Zgarną kasę i uciekną z budowy? Ekspert: Oczywiście, że tak
373
20.11.2021 13:04

INWESTYCJE
 / 
Problem na budowach. Zgarną kasę i uciekną z budowy? Ekspert: Oczywiście, że tak

Od podpisania kontraktu do wejścia na budowę inflacja rozpędza się na tyle, że kontrakty przestają być opłacalne. Konieczna jest waloryzacja? - Można sobie przypomnieć 2012 rok, co się działo, ile firm zbankrutowało, które głównie były podwykonawcami dla głównych wykonawców. Powstały przepisy, które przewidują pewien poziom rewaloryzacji cen, ale ten poziom jest zdecydowanie za niski na dzisiejsze czasy - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Kontrakty są realizowane w perspektywie 3-4 lat, a cena asfaltu zmienia się z tygodnia na tydzień. Oczywiście można stosować pewne metody zabezpieczania się przed wzrostami cen surowców, ale to też jest kosztowne i działa tylko w pewnym zakresie. Tutaj są konieczne zmiany w prawie, by dostosować się do tego, co jest obecnie, bo te przepisy były tworzone w zupełnie innej sytuacji. Od strony inwestora, waloryzacja to jedyna słuszna metoda - dodał. Był też pytany, czy pojawią się inwestorzy, którzy wezmą pieniądze za kontrakt, ale go nie dokończą? - Oczywiście, że tak. Tak zawsze było, to wszyscy obserwowaliśmy, mamy takie doświadczenia. To jednak znowu rozróżnienie: inwestycje publiczne, inwestycje prywatne. Nikomu się nie opłaci przerwać budowy, bo następny, który wejdzie, będzie tylko droższy i będzie dłużej trwał - dodał

Remont? Co możesz, zrób sam. Ekspert radzi, by nie czekać na ekipę
64
20.11.2021 12:50

REMONT
 / 
Remont? Co możesz, zrób sam. Ekspert radzi, by nie czekać na ekipę

Przez brak pracowników w branży budowlanej, remonty i budowy mają spore opóźnienia. Mając do wykonania drobne prace lepiej wykonać je na własną rękę? - Ja bym zachęcał do tego, żeby pewne drobne prace, które można dzisiaj podejrzeć w mediach społecznościowych, próbować robić samemu. My też pracujemy nad tym, by te materiały były łatwe i przyjazne w użyciu dla każdego, nawet dla tych, którzy nie mają doświadczenia z materiałami budowlanymi - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Część prac można zrobić samemu, natomiast nie polecam robienia samemu tych bardziej złożonych prac, bo to będzie bardzo dużo kosztowało i nie będziemy z efektu końcowego zadowoleni. Do tego zawodu obecnie wchodzą bardzo przypadkowi ludzie, bo jest duży popyt i duże stawki. Byle kogo brać też nie warto, ale można znaleźć bardzo dobrych fachowców - dodał.

Problemy na budowach. "To dopiero początek"
40
16.11.2021 14:19

BUDOWA
 / 
Problemy na budowach. "To dopiero początek"

Taniej nie będzie. Ceny materiałów budowlanych w najbliższym czasie jeszcze wzrosną. - Najbardziej drożeje chemia budowlana, głównie produkty na bazie gipsu, i te produkty, przy których produkcji mamy największą konsumpcję energii. Ceny tych elementów będą rosły najmocniej. Mówiąc wprost, rynek chemii budowlanej oparty jest na Azji. Duża część komponentów przyjeżdża bezpośrednio lub pośrednio z Azji. Nie dotyczy to podstawowych surowców, jakim jest na przykład cement, ale tu zmagamy się z rosnącymi cenami energii i rosnącymi kosztami certyfikatów CO2 - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas. - Problemy będziemy mieli również z surowcami naturalnymi, bo zaczyna ich na świecie brakować. Niektóre kraje już zakazują eksportu piachu. Oczywiście można skorzystać z innych rozwiązań, ale są nieporównywalnie droższe. Wiele osób się dziwi, jak to jest, że brakuje piachu, skoro mnóstwo jest go na przykład na Saharze. Ale to nie o taki piach chodzi, my fachowo nazywamy go kruszywem kwarcowym. Są zamienniki, ale są drogie. To, co czeka nas w przyszłości, to na pewno gospodarka obiegu zamkniętego. Nadal wytwarzamy mnóstwo śmieci, część z nich można przetwarzać i wykorzystywać w obiegu zamkniętym. Tu potrzebny jest rozwój technologii, ale i określone regulacje prawne - dodał.

Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"
46
16.11.2021 12:45

DOM
 / 
Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"

Inflacja napędza drożyznę również w budowlance. Ceny materiałów drastycznie rosną. – Patrząc na dzisiejszy rynek, nie wiemy, czym nas jutro zaskoczy. Żyjemy w okresie dużej niepewności. Jeszcze w czasach przedcovidowych jak ktoś mówił, że będzie znaczna podwyżka, to oznaczało wzrost o 5 proc. Obecnie ceny materiałów mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Choćby silikon, który wykorzystujemy do remontu mieszkania, to wzrost w ciągu ostatnich dni o 30-40 proc. Biały cement – wzrost o 15-20 proc. A do tego niedobory materiałów – powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - My, jako branża, też doświadczamy nowych rozwiązań. Zdarzają się nawet próby podwyżek cen wstecznych. Czyli po dostarczeniu towaru i otrzymaniu faktury, dostajemy informację, że towar powinien zostać drożej sprzedany. Dostawcy surowców proponują takie rozwiązania, że można zamówić w kolejnym taką samą ilość jak w roku poprzednim, a jeżeli się kupi na przykład 5 proc. więcej, to cena wzrośnie o 10 proc., ale nie od tych 5 proc. nadwyżki, tylko na całe zakupy. Covid to jeden czynnik, zerwany łańcuch dostaw – kolejny. My już odczuliśmy, co to znaczy: Azja fabryką świata - dodał.

Mieszkanie Plus okazało się klapą. Miało być 100 tys. mieszkań, a jest półtora tysiąca
65
18.10.2021 15:12

BUDOWA
 / 
Mieszkanie Plus okazało się klapą. Miało być 100 tys. mieszkań, a jest półtora tysiąca

W ramach programu "Mieszkanie Plus" miało powstać 100 tys. mieszkań na wynajem. Jak na razie jednak powstało mniej niż 2 proc. tej liczby - wynika z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Deweloperzy nie chcą uczestniczyć w programie, ponieważ koszty budowy mieszkań oszacowano kilka lat temu i przy dzisiejszym wzroście cen surowców i robocizny nijak nie przystają do rzeczywistości.

Czy rachunki za energię można zmniejszyć? Tak i to już etapie budowy domu
39
17.10.2021 8:22

BUDOWA
 / 
Czy rachunki za energię można zmniejszyć? Tak i to już etapie budowy domu

Szukając źródeł codziennych oszczędności, trzeba pamiętać, że energię zużywamy zarówno zimą jak i latem. W kilku ostatnich latach dobowe maksimum zużycia energii w lecie dorównuje tym zimowym. Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów tego i zapewne przyszłego roku. Cześć ekspertów wieszczy wręcz nadchodzącą "dekadę drogiej energii".

Dom do 70 m bez formalności. Ustawa ma ułatwić budowę. Sejm zdecydował
120
14.10.2021 18:05

PRAWO BUDOWALNE
 / 
Dom do 70 m bez formalności. Ustawa ma ułatwić budowę. Sejm zdecydował

Sejm w czwartek zajął się zmianami w prawie budowlanym. Dzięki nowym przepisom nie byłoby konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Posłowie odrzucili senacki sprzeciw. Senatorowie odrzucili wcześniej ustawę w całości.