Notowania

afryka
23.10.2009 16:05

Rzym: Orędzie synodu biskupów dla Afryki

Uczestnicy synodu biskupów dla Afryki skierowali orędzie do wszystkich mieszkańców tego kontynentu, a także do wspólnoty międzynarodowej. Trzytygodniowe obrady podsumuje w niedzielę Benedykt XVI, któremu jutro biskupi przekażą swoje postulaty do końcowego dokumentu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodnią myślą orędzia, pod wymownym tytułem "Afryko, wstań i chodź", jest przekonanie, że kontynent afrykański nie może sobie pozwolić na dalszą stratę czasu i - zamiast ulegać rozpaczy - musi przystąpić do przemian. Polityków biskupi wzywają do walki z korupcją i troski o dobro wspólne, a tych, którzy postępują niezgodnie ze swą wiarą, zachęcają do porzucenia działalności publicznej, gdyż rujnuje ona ich narody i przynosi wstyd Kościołowi.

Do społeczności międzynarodowej skierowany jest apel, aby traktowała Afrykę z szacunkiem i wpłynęła na wielkie koncerny, by nie wyzyskiwały naturalnych bogactw kontynentu i odstąpiły od niekorzystnych dla jego mieszkańców inicjatyw.

Mówiąc o problemie, jakim jest AIDS, biskupi afrykańscy podkreślają, że nie rozwiąże go dystrybucja prezerwatyw. Przypominają o skuteczności praktyki czystości i wierności. Powtarzają tym samym to, co na ten temat Benedykt XVI powiedział w marcu, w drodze do Kamerunu - a co wywołało ożywioną dyskusję.

Tagi: afryka, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz