Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SD Ochojska-Światowy Dzień Wody

0
Podziel się

Codziennie 6 tysięcy dzieci umiera z powodu braku dostępu do wody pitnej - alarmuje szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska.

bEhDStvV

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku odbywa się pod hasłem "Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania".
Janina Ochojska powiedziała w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że wody do picia brakuje w wielu krajach świata, między innymi w Autonomii Palestyńskiej i Sudanie Południowym, gdzie PAH buduje studnie. Dotąd wybudowano już ponad 100 studni, które zapewniają dostęp do wody tysiącom mieszkańców - podkreśla Janina Ochojska. Korzystają z nich często mieszkańcy kilku wiosek z okolicy.
Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej zwróciła uwagę, że brak wody dotyka także mieszkańców miast, głównie dzielnic slumsowych, które najczęściej nie są skanalizowane. Mieszkańcy nie mają pieniędzy na kupno wody - dodała Ochojska. Według niej, problem braku dostępu do wody pitnej wynika zarówno z przyczyn ekonomicznych, jak i z rozłożenia sieci wodnej.
Według danych ONZ, ponad 880 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody nadającej się do picia i codziennego użytku.
Według danych Polskiej Akcji Humanitarnej, niemal co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. 3 procent ludzi dotkniętych niedostatkiem wody żyje w Europie; 53 procent pochodzi z Azji, 38 procent z Afryki. Mimo że zbiorniki wodne zajmują 71 procent powierzchni globu, jedynie 2,5 procent światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1 procent to woda pitna.
28 czerwca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której dostęp do czystej wody i sanitariatów uznano za prawo człowieka. Warto podkreślić, że bez zapewnienia ludziom dostępu do czystej wody wiele praw człowieka nie może być realizowanych.

bEhDStwy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)