Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm-minister zdrowia-budżet

0
Podziel się:

Sejm będzie dziś głosował nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Domaga się tego PiS, który obwinia szefa resortu o doprowadzenie do poważnych utrudnień w dostępie do leków refundowanych. Wiosek nie ma większych szans na przyjęcie, ponieważ zwolennicy odwołania ministra muszą zgromadzić 231 głosów. Rządząca koalicja dysponuje 235 głosami.

Posłowie będą też głosować nad informacją ministra zdrowia na temat sytuacji w polskiej służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.
Sejm ma też powołać prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kandydatką jest obecna wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Gaj. Ma ona zastąpić dotychczasową szefową UKE Annę Streżyńską, której kadencja formalnie upłynęła w maju. Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek premiera powołuje na 5-letnią kadencję Sejm za zgodą Senatu.
Posłowie będą dziś też głosować nad poprawkami do projektu budżetu na ten rok. Spośród blisko 380 zaproponowanych przez posłów poprawek pozytywną opinię komisji uzyskało tylko siedem. Sejmowa komisja finansów publicznych poparła między innymi poprawkę przewidującą wprowadzenie do projektu budżetu przepisu o podwyżkach wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Wynagrodzenia tych służb mogą wzrosnąć o 300 złotych od października. Dodatkowe pieniądze na te podwyżki miałyby pochodzić z rezerwy celowej na przeciwdziałanie
i usuwanie skutków powodzi. Pieniądze na podwyżki byłyby uruchomione pod warunkiem, że środki z tej rezerwy nie zostaną wcześniej wykorzystane.
Komisja poparła też trzy poprawki PO wprowadzające zmiany w budżecie IPN. Jedna z nich zmniejsza o 822 tysiące złotych wydatki na sądy i o 2,1 miliona złotych wydatki na IPN, z przeznaczeniem na inspekcję sanitarną w województwie mazowieckim. Kolejna obcina wydatki majątkowe IPN o 10 mln zł.
Jedyną poprawką opozycji, która uzyskała poparcie komisji, był wniosek Stanisława Ożoga z PiS, który przewiduje przekazanie 5 mln zł na prace projektowe związane z modernizacją linii kolejowej Dębica-Mielec-Ocice. Pieniądze miałyby pochodzić ze zmniejszenia wydatków państwa na obsługę zadłużenia zagranicznego.
Projekt budżetu przewiduje, że deficyt w tym roku nie przekroczy 35 miliardów złotych, a deficyt budżetu środków europejskich 4,5 miliarda złotych.
Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 miliarda złotych. Rząd założył, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 procent, inflacja 2,8 procent, a bezrobocie na koniec roku sięgnie 12,3 procent.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)