Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm-premier-budżet UE

0
Podziel się:

Sejm-premier-budżet UE

Polska broni polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju krajów Unii Europejskiej. Premier przedstawił w Sejmie informację na temat polityki europejskiej przed szczytem Unii, planowanym na 22 i 23 listopada.
Wspólnota negocjuje obecnie unijny budżet na lata 2014-20. Kraje, które do unijnej kasy wpłacają najwięcej, postulują obcięcie funduszy spójności. Dla Polski, która jest ich największym beneficjentem, sprzeciwia się cięciom.
W projekcie budżetu Unii Komisja Europejska zaproponowała na politykę spójności 376 miliardów euro. W przyszłym tygodniu premier zamierza na licznych spotkaniach budować koalicję w celu utrzymania rozwiązań, najkorzystniejszych dla naszego kraju. Już we wtorek w Brukseli odbędzie się spotkanie grupy przyjacół spójności, do której należy 15 krajów UE - między innymi Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania i Węgiry.
Polski nie stać na samotność w Unii Europejskiej - mówił Donald Tusk. Podkreślał, że warto mieć po swojej stronie Niemcy - kraj najwięcej wpłacający do unijnej kasy. Szef rządu wyjaśnił, że to na wypadek, gdyby któryś z krajów Wspólnoty zdecydował się na zawetowanie budżetu na lata 2014-2020 i Unia Europejska funkcjonowałaby w oparciu o prowizorium budżetowe. To nie byłoby dobre dla nikogo, bo nie można byłoby planować wieloletnich inwestycji, a jakiekolwiek decyzje musiałyby zapadać kwalifikowaną wiekszością głosów.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)