Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm - finanse - głosowanie

0
Podziel się:

Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych trafi ponownie do prac w sejmowej komisji - zdecydowali posłowie w głosowaniu. Za przyjęciem wniosku komisji o odrzucenie całości projektu głosowało 171 posłów, przeciw było 221, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W trakcie głosowania wśród posłów koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego powstały wątpliwości i szef klubu poprosił o półgodzinną przerwę. Jednak Konwent Seniorów wniosek ludowców odrzucił.
Z sali padały liczne pytania do premiera rządu Donalda Tuska. Poseł Tomasz Dudziński z klubu Polska Jest Najważniejsza miał wątpliwości co do stanu finansów publicznych. Pytał, dlaczego rząd proponuje w projekcie podwyżkę VAT do maksymalnej stawki 25 procent, jeśli minister finansów twierdzi, że nie grozi nam przekroczenie ostrożnościowego progu długu publicznego. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło zapytała, dlaczego Plaforma Obywatelska chce ponownie skierować projekt do komisji finansów publicznych, skoro wczoraj komisja orzekła, że jest to zły projekt. Posłanka dodała, że autorzy projektu proponują podwyżkę VAT i chcą sięgnąć po pieniądze samorządów i lasów państwowych, nie zamierzają natomiast reformować finansów publicznych. Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek mówił, że skoro w trakcie drugiego czytania nie zgłoszono poprawek, to projekt powinien trafić do trzeciego czytania, a nie do prac w komisji sejmowej. Poseł pytał też o losy Lasów Państwowych. W toku prac komisji punkt mówiący o włączeniu
ich do sfery budżetowej został odrzucony, ale pozostał w druku rządowym projektu. Kłopotek powiedział, że jego klub uzależnia od tej sprawy głosowanie nad projektem. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk zapewniła, że nowelizacja nie jest próbą zamachu na Lasy Państwowe. Powiedziała, że rozwiązania dotyczące lasów są tylko minimalną częścią projektu, tymczasem przysłoniły propozycje zmian istotne dla reformy finansów publicznych. Wiceminister podkreśliła, że wiele proponowanych rozwiązań jest niezbędnych dla zapewnienia właściwego działania finansów publicznych. Projekt przewiduje między innymi wzrost podatku VAT do maksymalnej stawki 25 procent w wypadku, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 procent.

Już po głosowaniu premier Donald Tusk zapowiedział, że ustawa konsolidująca finanse publiczne może zostać przyjęta bez włączenia Lasów Państwowych do sfery budżetowej. Donald Tusk powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jest przeciwnikiem prywatyzacji lasów i podobnie jak minister finansów uważa, że Lasy są dobrze zarządzane. Dodał, że dla dobra całej ustawy jest gotów zrezygnować z zapisów dotyczących Lasów Państwowych.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych został wczoraj niespodziewanie odrzucony przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Jednym z najważniejszych celów nowelizacji jest obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi. W projekcie przewidziano obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów. Obowiązek ten został nałożony między innymi na agencje wykonawcze, Narodowy Fundusz Zdrowia, państwowe fundusze celowe, a także fundusze Lasów Państwowych. Opozycja i związki zawodowe leśników uważają, że ta propozycja doprowadzi do zagrożenia lasów i otworzy drogę do ich prywatyzacji.
Wczoraj po dyskusji w Komisji Finansów Publicznych usunięte zostały wszystkie poprawki rządowe dotyczące Lasów Państwowych. W głosowaniu Komisja odrzuciła następnie cały projekt ustawy.
W debacie plenarnej klub PO wnioskował o powrót do przedłożenia rządowego, a klub PiS proponował, by rząd przygotował nową ustawę o finansach publicznych. Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który w komisji głosował także za odrzuceniem projektu, podtrzymał swoje stanowisko.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)