Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Posłowie wysłuchają informacji nt. Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Rozpoczął obrady Sejm. Poseł Andrzej Celiński z Koła Poselskiego SdPL - Nowa Lewica zgłosił formalny wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów.

Zdaniem posłów lewicy Konwent powinien rozważyć zmianę porządku dziennego bieżących obrad. Posłowie domagają się informacji czy rząd polski jest w stanie zapewnić spokojny przebieg uroczystości 20 lecia pierwszych demokratycznych wyborów, zaplanowanej na 4 czerwca. Chcą również usłyszeć co rząd Donalda Tuska zrobił w celu ratowania polskiego przemysłu stoczniowego i rybołówstwa. Zdaniem posłów lewicy taka informacja mogłaby zostać przekazana jutro.

Podczas dzisiejszego posiedzenia posłowie wysłuchają informacji bieżącej MSZ na temat projektu Partnerstwa Wschodniego.

Po południu w Pradze rozpocznie się szczyt, który ma zainaugurować ściślejszą współpracę polityczną i gospodarczą Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Armenii, Mołdawii i Azerbejdżanu z Unią Europejską. Wspólna polsko-szwedzka inicjatywa przewiduje między innymi ułatwienia w ruchu wizowym.

Przed dyskusją na temat Partnerstwa Wschodniego przez ponad dwie godziny przedstawiciele rządu będą odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących. Dotyczą one między innymi podwyżek cen prądu dla przedsiębiorstw, propozycji wprowadzenia podatku ekologicznego, ruchu granicznego między Polską a Białorusią i Rosją oraz opóźnień w wykorzystaniu środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich.

Sejm zajmie się też projektem zakazu kandydowania w wyborach do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Posłowie zgodzili się, że do parlamentu nie może być wybrana osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Posłowie rozpoczną pracę nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu karnego wykonawczego oraz Prawa ochrony środowiska. Projekt zmienia przepisy dotyczące pomocy dla pokrzywdzonych i ich rodzin, a także pomocy dla osób wychodzących z więzienia po odbyciu kary.

Posłowie rozpatrzą też senackie poprawki do ustawy o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych w latach 1956-1983. Senat zaproponował siedem poprawek, między innymi sprecyzowanie, że chodzi o ofiary, które poniosły śmierć w związku z wystąpieniami o charakterze zbiorowym.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)