Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat-prawo prasowe-politycy

0
Podziel się:

Redaktorzy naczelni 57 polskich gazet apelują do senatorów o wycofanie się z projektu zmian w ustawie Prawo prasowe, który ich zdaniem zagraża wolności słowa. W proteście przeciwko planowanym zmianom część gazet zmieniła pierwszą stronę swego dzisiejszego wydania, zasłaniając ją stemplem "Senat zabija prasę". Projekt zmian w ustawie Prawo prasowe wprowadza między innymi w miejsce obowiązku publikacji sprostowania obowiązek publikacji odpowiedzi prasowej. To konsekwencja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Posłowie już deklarują sprzeciw wobec proponowanych przez Senat zmian w prawie prasowym. Zapowiedział to między innymi w imieniu posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości rzecznik partii Adam Hofman. Jego zdaniem, Platformie Obywatelskiej chodzi przede wszystkim o uczynienie z gazet partyjnych biuletynów.
Zdaniem szefa SLD Leszka Millera, na temat prawa prasowego i publikacji sprostowań trzeba rozmawiać. Ale - jak dodaje - w obecnej postaci projekt jest nie do przyjęcia.
Rzecznik PSL-u Krzysztof Kosiński mówi o nadgorliwości Senatu przy przygotowaniu nowelizacji prawa prasowego. Dodał, że ludowcy pracują nad własnym projektem, który ma depenalizować, dekomunizować i liberalizować prawo prasowe. Jesli chodzi o sprostowania - tłumaczy Kosiński - my zostawiamy model mieszany, czyli sprostowanie i odpowiedź. PSL proponuje też katalog przesłanek odmownych. Na ich podstawie redakcja będzie mogła odmówić opublikowania sprostowania bądź odpowiedzi.
Projekt nowelizacji prawa prasowego ma związek z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2010 roku. Sędziowie orzekli, że obecne przepisy nie precyzują, czym jest sprostowanie, a czym odpowiedź, wobec czego decyzję musi podejmować sam redaktor naczelny, co stawia go w sytuacji, która "nie jest dla niego przewidywalna". Trybunał uznał, że jest to niekonstytucyjne i dał czas ustawodawcy do 14 czerwca 2012 roku na poprawienie przepisów.
Jutro (8.05, wtorek, godz. 18.00) na posiedzeniu połaczonych komisji w Senacie odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)