Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat-ustawy zdrowotne-głosowania

0
Podziel się:

Senat opowiedział się za możliwością dochodzenia odszkodowań za błędy lekarskie bez procesów sądowych. Senatorom PiSu nie podobał się ten zapis, chcieli jego odrzucenia. Byli jednak w mniejszości. Podczas głosowań 53 senatorów opowiedziało się za przyjęciem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta.

Nowelizacja przewiduje powołanie wojewódzkich komisji, które zajmowałyby się takimi sprawami. Poszkodowany pacjent, albo jego rodzina, mogliby uzyskać orzeczenie o winie konkretnej osoby lub grupy osób w ciągu kilku miesięcy od dnia złożenia wniosku. Komisja, w skład której wchodziliby specjaliści z dziedzin medycyny i prawa, organizacji pacjentów, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta, nie decydowałaby jednak o wysokości należnego odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. To należałoby do obowiązków firmy ubezpieczającej szpital. Przewidywane odszkodowanie w przypadku śmierci pacjenta to maksymalnie 300 tysięcy złotych i 100 tysięcy jeśli błędna terapia spowodowała uszczerbek na zdrowiu.. Możliwa też będzie wypłata do 3 tysięcy złotych miesięcznej renty. Cała procedura miałaby trwać do 7 miesięcy, obecnie w sądach ciągnie się latami.
Stosunkiem głosów 51 do 33 przeszła też nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i dentysty. Ustawa między innymi likwiduje staż podyplomowy, ale w zamian przewidziano więcej zajęć klinicznych i praktyk w trakcie studiów.
Izba Wyższa zaakceptowała również wprowadzenie możliwości zamawiania wizyt lekarskich przez internet, wystawiania e-recept i e-skierowań. Ma to przynieść duże oszczędności w służbie zdrowia, a pacjenci będą mogli na przykład śledzić przesuwanie się kolejki oczekujących do konkretnego specjalisty, czy na zabieg. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 55 senatorów, przeciwnych było jedynie dwóch, ale aż 29 wstrzymało się od głosu.
Ustawa refundacyjna będzie głosowana w Senacie podczas kolejnego posiedzenia Izby. Wzbudza najwięcej kontrowersji. Wprowadza obowiązek przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3% zysku ze sprzedaży refundowanych leków.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)