Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat zajmie się dziś nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych

0
Podziel się:

Przewiduje ona, że z płacenia abonamentu zostaną zwolnieni emeryci, renciści, bezrobotni, ludzie żyjący poniżej minimum socjalnego i utrzymujący się z zasiłków. Nowelizacja nie wyjaśnia, w jaki sposób media publiczne miałyby odzyskać wpływy, utracone przez ograniczenie abonamentu.

Senacka komisja kultury opowiedziała się za odrzuceniem nowelizacji.

Wczoraj prezes Polskiego Radia zaapelował do Senatu o odrzucenie rozwiązań prawnych zagrażających egzystencji publicznych nadawców w Polsce. Krzysztof Czabański wystosował do marszałka Senatu list, w którym napisał, że zmniejszenie wpływów z abonamentu oznacza poważny uszczerbek dla ustawowych zadań nadawcy publicznego. Prezes Czabański napisał też, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji odbiega od standardów, przyjętych przez Radę Europy i Komisję Europejską.

Prezes Polskiego Radia dodał, że przyjęte przez Sejm rozwiązanie nie pozwala na zastosowanie jakiegokolwiek mechanizmu rekompensaty ubytku wpływów abonamentowych. Krzysztof Czabański podziela zaniepokojenie kierunkiem proponowanych zmian, jakie w liście do marszałka Senatu wyraził prezydent Europejskiej Unii Nadawców EBU Fritz Pleitgen. Napisał on, że proponowane rozwiązania zagrażają kulturze polskiej, a także jej obecności w świecie. Dzieje się to w chwili, gdy inne kraje otwierają swą kulturę na świat, a Polska zawraca z tej drogi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)