Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seria opracowań dot. Duszpasterstwa wojskowego w Polsce

0
Podziel się:

Oficyna wydawnicza Rytm rozpoczyna wydawanie 11 tomowego opracowania "Źródła do dziejów polskiego duszpasterstwa wojskowego. Duszpasterstowo wojskowe w Polsce w latach 1945-1991".

Jako pierwszy z tej serii ukazała się pierwsza część tomu dziewiątego, która dokumentuje działalność duszpasterstwa wojskowego w latach od roku 1945 - zakończenia II wojny światowej do roku 1956.

Jak mówi współautor książki i kapelan Biura Ochrony Rządu ksiądz pułkownik Marek Wesołowski, kolejne tomy nie mogą być wydawane w porządku chronologicznym, ponieważ wiele dokumentów na ten temat zostało zniszczonych, a wiele innych jest wciąż w prywatnych rękach. Ksiądz pułkownik Marek Wesołowski przyznaje, że są to przeważnie byli wojskowi. Nie wykonali rozkazu zniszczenia dokumentów, do których mieli dostęp.

Opublikowany tom powstał na podstawie dokumentów zgromadzonych w archiwach MON, Katedry Polowej, Centralnego Archiwum Wojskowego i IPN. Książka dotyczy przede wszystkim duszpasterstwa wojskowego wyznania rzymsko-katolickiego, ponieważ tylko ono przetrwało cały okres PRL-u. Większość duszpastersw polowych niekatolickich, które działały przed wojną, nie podjęła działania po 45 roku. Do roku 1950 przetrwały jedynie duszpasterstwa ewangelicko-augsburskie i mojżeszowe.

Po wojnie kapelani wojskowi zaczęli podlegać ministrowi obrony narodowej, co umożliwiało dysydentom dobór kapelanów "o właściwej postawie moralnej i demokratycznym duchu". Spowodowało to w 1948 roku uchylenie przez Stolicę Apostolską przedwojennego Statutu Duszpasterstwa Wojskowego, aby "nie narażać Sakramentów Świętych na niebezpieczeństwo nieważności".

Jednak zdaniem księdza pułkownika Marka Wesołowskiego współpracę z władzami komunistycznymi podjęło około 80 procent kapelanów wojskowych. Ksiądz pułkownik Wesołowski zaznacza, że kapelani wojskowi, tak jak żołnierze, składali przysięgę na wierność i lojalność wobec państwa, natomiast zdarzyły się jedynie pojedyncze przypadki podpisania tak zwanych "lojalek".

Przywrócenie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego umożliwiła sytuacja polityczna Polski po upadku komunizmu. Zrobił to papież Jan Paweł II 21 stycznia 1991 roku. Biskupem Polowym mianował księdza prałata Sławoja Leszka Głódzia. Katedrą Polową został ustanowiony kościół garnizonowy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie.

Przywrócenie Ordynariatu Polowego jest kontynuacją trwającej przez wieki chlubnej tradycji posługi kapelanów wśród polskich żołnierzy. Stanowi także nawiązanie do działalności utworzonego przed 80 laty Biskupstwa Polowego.

Papież spotkał się także z 40-tysięczną reprezentacją Wojska Polskiego w Zegrzu Pomorskim, 2 czerwca 1991 roku, a w słowie pasterskim ukazał istotne zadania duszpasterstwa wojskowego w całości formacji wojskowej dla Narodu i Kościoła.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)