Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sieć polskich bibliotek jest niedoinwestowana i potrzebuje wsparcia

0
Podziel się

Sieć polskich bibliotek jest niedoinwestowana i potrzebuje wsparcia - wynika z najnowszych badań. Ponad 500 polskich bibliotek zbadała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

bEgIdwSt

Zdaniem kierującego badaniami Macieja Kochanowicza, najgorsza sytuacja panuje w małych wiejskich bibliotekach.

"Dwadzieścia procent bibliotek nie ma toalety, często są problemy z ogrzewaniem. Tylko co piąty mieszkaniec wsi i małych miast jest zarejestrowany jako czytelnik." Dużo do życzenia pozostawia też stan księgozbioru i dostępność do sprzętów multimedialnych. Ponad połowa małych filii bibliotecznych nie udostępnia komputerów odwiedzającym. - dodaje Maciej Kochanowicz.

Zdaniem dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego to zły stan bibliotek sprawia, że poziom czytelnictwa wciąż w Polsce spada. W ostatnich latach z 50 do 38 zmniejszył się odsetek tych, którzy chociaż raz w roku sięgnęli po książkę.

bEgIdwSv

Wyniki badań zaprezentowano podczas inauguracji Programu Rozwoju Bibliotek. Dyrektor Programu Jacek Wojnarowski obiecuje wsparcie niedoinwestowanych placówek. "Chcemy przekształcić biblioteki w lokalne centra teleinformatyczne" - mówi dyrektor Wojnarowicz i zapowiada wyposażanie bibliotek w komputery i szkolenia bibliotekarzy.

Program Rozwoju Bibliotek ma objąć biblioteki w małych miejscowościach. Będzie realizowany w latach 2009 - 2013.

bEgIdwSW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)